Zubní pohotovost chyběla v Mladé Boleslavi doslova jako příslovečná sůl. Hned v první den jejího provozu ji minulý víkend využily desítky lidí. A v provozu bude i tuto sobotu a neděli znovu a snad už napořád. Jenže je tu několik „ale“! Proč politici začali řešit zoufalou situaci svých pacientů až těsně před volbami? A jak vůbec funguje její financování? Proč zubní pohotovost v Mladé Boleslavi provozuje soukromá firma? Proč před tím zubaři odmítli sloužit a njednou to jde?

Faktem je, že během několika posledních let, nebo spíše měsíců v celém Středočeském kraji téměř kompletně zanikly zubní pohotovosti. „Nezbylo, než se trmácet do Prahy. Jednou jsme tam vezli i naši osmdesátiletou babičku. No, byl to zážitek,“ potvrzuje ironicky třičtyřicetiletá Helena Procházková z Mladé Boleslavi.

Toho se pochopitelně chytila opozice. „Chceme obnovit lékařské čtyřiadvacetihodinové pohotovosti, a to jednak s pohotovostí lékáren s výdejem léků a jednak se zubními pohotovostmi, které tady za krajské vlády ODS zanikly,“ řekl při duelu v rádiu Jizera kandidát na hejtmana za ČSSD David Rath.
Ovšem ODS se brání: „Bendl žádné pohotovosti nezrušil, byl jen nedostatek zubních lékařů. To je koneckonců i případ Mladé Boleslavi a nám se až poté, co se do celého problému spolu s námi vložila Česká stomatologická komora, podařilo otevřít zubní pohotovost tady v Mladé Boleslavi,“ řekl hejtman Petr Bendl.

Pohotovost v Mladé Boleslavi byla zrušena letos v červnu, když se odmítli lékaři z okolních měst podílet na pohotovosti a tím došlo k přetížení lékařů z Mladé Boleslavi. Jak jsme vás již informovali, otevřena byla znovu minulou sobotu. Podle našich informací je provozovatelem soukromá firma TOPDENT s.r.o. Mladá Boleslav. Jenže, proč ji provozuje soukromá firma?

„V České republice stomatologickou péči poskytují téměř výhradně nestátní zdravotnická zařízení kterými jsou buď stomatologové podnikající jako fyzické osoby anebo právnické osoby, které mají stomatologii ve svém předmětu podnikání, tedy v našem případě společnost TOPDENT,“ řekl Boleslavskému deníku ředitel nemocnice Ladislav Řípa. Lidé se však ptají i na to, proč nemocnice neprovozuje ambulanci přímo sama? Soukromník, přece bude chtít vydělat.

Podle Řípy není v případě stomatologické pohotovosti možné mluvit o ekonomické výhodnosti či nevýhodnosti, protože nemocnice zaměstnává jediného stomatologa na plný pracovní úvazek a ten není schopen zajistit provoz ambulance v řádné pracovní době a k tomu pohotovost každý víkend.
Z tohoto důvodu se na výkonu pohotovosti podíleli stomatologové z mladoboleslavského regionu, kteří tuto službu odmítli dále v červnu poskytovat.
„Provozování stomatologické pohotovosti je nevýhodné, protože ekonomicky zajímavá je na stomatologii hlavně protetika a podobné činnosti. Samotná vyšetření a základní úkony, které se v pohotovostní ambulanci provádějí nejsou podle sazebníku z veřejného zdravotního pojištění nijak dobře honorovány, “ dodal Řípa.