Boleslavští zubaři odmítají sloužit pohotovost. Může za to nová ordinace v poliklinice Modrá hvězda v Jiráskově ulici v Mladé Boleslavi. „Ordinace je nevyhovující. Je tam málo místa. Kdyby mi tam zkolaboval pacient, tak ho tam nemám ani kde pořádně ošetřit,“ podotkla nespokojená zubní lékařka Petra Zapadlová. Navíc tam podle ní není možné o víkendech využívat rentgen, který je mimochodem ze zákona na pohotovosti povinný.

„Nová ordinace je možná o trochu méně prostornější než ta v areálu nemocnice, ale mohu všechny ubezpečit, že ordinace byla schválena hygienikem,“ uvedl tiskový mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Zubaři si ale také stěžují na fakt, že se o stěhování zubní pohotovosti dozvídali jen z doslechu. „Ani nevíme, proč došlo k přestěhování,“ uvedla MUDr. Zapadlová. Podle lékařského ředitele Jaroslava Mitlenera se zubní pohotovost přestěhovala z areálu Klaudiánovy nemocnice proto, že tam pro ni nebyl dostatek místa. „Navíc právě stomatologická ordinace je jediná ordinace, která není profesně napojená na žádné oddělení,“ řekl Mitlener s tím, že některé výtky zubařů vedení nemocnice považuje za účelové a nesouvisející se zubní pohotovosti. Uvedl i příklad, že pokud slouží lékař na dětské pohotovosti, má na starosti i část lůžkového oddělení. „Na úrazové ambulanci musí být zase lékař připraven jít na operační sál,“ dodal lékařský ředitel.

Podle lékařů ale došlo ke snížení efektivity první pomoci pro pacienty, a navíc došlo i ke snížení dostupnosti pro lékaře Klaudiánovy nemocnice, kteří často požadovali konziální vyšetření a ošetření pro imobilní pacienty přímo v nemocnici.

„Je pravda, že ordinace je trochu menší. Problém mohou mít i vozíčkáři, kteří se tam nedostanou, protože je to do schodů. Ale ode mne to nevíte,“ řekl Boleslavskému deníku lékař, který si nepřál zveřejnit své jméno.

V Modré hvězdě jsou velké prostory, které jsou o víkendech neustále otevřené. Kdokoliv se tam může dostat. Zubaři se nejvíce bojí toho, že se do otevřených prostorů začnou stahovat bezdomovci, kteří tam budou chtít přespat. „Před uzavřením polikliniky procházíme všechny prostory se psem a kontrolujeme, zda se tam někdo nenachází,“ uvedl člen ochranky nemocnice. Podle lékařů je ale kontrola nejdůležitější během služby. Navíc Modrá hvězda byla v minulosti už několikrát vykradena a nyní je k tomu další možnost.

„Pokud by došlo k napadení personálu, když tam slouží lékařka a sestra, těžko se dovolají nějaké pomoci!“ poznamenala lékařka. „Jsme dohodnutí s městskou policie na zajištění bezpečnosti. V případě poplachu tam budou do pěti minut, to je dokonce mnohem rychleji, než když ambulance sídlila v areálu nemocnice,“ uvedl mluvčí nemocnice Řičář. Lékaři se ale obávají konfliktů, způsobených nárůstem pacientů, jazykové bariéry a nárůstu agresivity, kterou ochranka ani městská policie nevyřeší. Lékaři navíc upozorňují, že v poliklinice není žádné přímé napojení na městskou policii.

„Věříme, že lidi, kteří mají bolesti zubů, se tam rozhodně nejdou prát. Ti lidé potřebují pomoc“ řekl Mitlener.

Na zubní pohotovosti proto slouží pouze nemocniční zubní lékař Dr. Vráblík. „V žádném případě se nebráníme službám, ale chceme lepší podmínky.

Jakmile je dostaneme, okamžitě v pohotovosti budeme pokračovat,“ podotkla MUDr. Zapadlová. Vedení nemocnice se na mimořádné schůzce s lékaři dohodlo, že se pokusí najít prostory, které by zubařům více vyhovovaly.