„Můžeme-li se spolehnout na historické prameny, slaví naše obec s nadsázkou své narozeniny ve stejném roce jako významný český panovník Karel IV. To je skutečně důstojný vrstevník," řekl návštěvníkům z pódia starosta Kněžmosta Adam Pospíšil.

Připomněl, že i když se obec v letech minulých proměňovala, vždy zůstávala střediskem blízkého i vzdálenějšího okolí. „Zažil ale i časy horší a časy lepší. K těm lepším jednoznačně počítám současnost," pokračoval rodák, který Kněžmost může hodnotit už od poloviny sedmdesátých let minulého století.
Vyzdvihl nejen činnost předchůdce Vítězslava Pospíšila, kterému coby starostovi obec vděčí za zásadní proměny, jež ihned po revoluci nastartovaly velký rozvoj Kněžmosta, ale také aktivním obyvatelům, kteří se během roku podílejí na kulturním a sportovním životě obce.

„Díky nim tu pořádáme různé sportovní turnaje, sousedská setkání, koncerty v kostele, přednášky či setkání se spisovateli, jarmarky v období adventu a Velikonoc," vyjmenoval Adam Pospíšil, podle nějž lidé
k takovým činnostem stále neztrácí chuť.

Dechovka, Kamil Střihavka, výstavy

Součástí oslav byl nejen jarmark, vystoupení dechové kapely Táboranka, koncert zpěváka Kamila Střihavky, výstava v sokolovně či ve škole, ale hlavně křest nové knihy, v níž třináct autorů shrnulo celou historii Kněžmosta, a křest nové vlajky, jež má od soboty výsostné místo na stožáru na zdejším náměstí.

Kmotry knihy se stali Milena Škaloudová, která byla jednou z těch, jež vznik knihy iniciovala, dále Václav Nejedlý, který je ve svých třiadevadesáti letech jedním z nejstarších rodáků, a skleničku se šampaňským v ruce svírala i Petra Urbanová, která zrod knihy koordinovala a jejíž pravou rukou byl grafik Lukáš Řípa.

Uvnitř barevné publikace, v níž nechybí ani řada fotografií, najdou čtenáři několik kapitol, a to z oblasti historie, archeologie, geologie, architektury a nechybí ani část věnovaná starším a novodobým dějinám.

Narozeniny spojené s krádeží

Lenka Křížová, mnichovohradišťská historička, je například autorkou kapitoly o 19. století. Vyzdvihla nejen stavbu kostela, ale také národopisnou výstavku, která v podstatě byla první národopisnou výstavkou na území českých zemí.

Pavel Sosnovec z Muzea Mladoboleslavska měl na starosti část o založení a postavení obce. Nicméně, neodpustil si malou vsuvku, která pro jedny znamenala šok, pro jiné byla možná historkou k pousmání. „Vy máte sice narozeniny ve stejný rok jako Karel IV., ale pravdou je, že jsou spíše spojené se zločinem. První písemná zmínka o Kněžmostu je totiž o krádeži peněz," konstatoval Pavel Sosnovec.

Dalšími autory, kteří se po křtu novým majitelům hojně podepisovali do publikace, byla například Jana Dumková, Filip Krásný, Václav Holas, Jan Juřena, Theodor Honický, Pavel Kverek či Martin Barus.

Nakonec starosta Adam Pospíšil a místostarosta Karel Hlávka pokřtili ještě novou vlajku, kterou vedení obce tvořilo několik měsíců společně s heraldikem Janem Tejkalem.