Z řady obvyklých jmen ulic a náměstí nevybočuje žádné. Ani Bezručova ulice. „Bydlím v ní,“ říká Luděk Ulman a dodává, že proti básníkovi, jehož dílo i jméno zneužil minulý režim, nic nemá.
„Jen si říkám, proč v Boleslavi není ulice Milady Horákové, nebo Václava Havla. Jedna z nich by tu určitě měla být,“ dodává a doplňuje, že například na úkor právě Bezručovy ulice. Podle mínění dvojnásobného otce přesahuje morální a historický odkaz například Milady Horákové uměleckou tvorbu proletářského básníka. „Případné náklady spojené s výměnou dokladů bych bez problémů a rád podstoupil.“
„Zrušit Bezručovku? S tím naprosto nesouhlasím,“ říká Simona K., která se za prací do Mladé Boleslavi přistěhovala shodou okolností z Opavy, tedy místa narození Petra Bezruče. Dále má za to, že měnit názvy ulic už dávno není v módě.
„V devadesátých letech snad, ale dnes? A co se týče ulice Horákové nebo Havla, pak určitě, ale třeba jako název úplně nové ulice.“ Mladá žena navíc přiznala, že Mladou Boleslav zatím moc nezná, tedy kromě cesty z pronajatého bytu do práce, do Škodovky.
Do určité míry podobný názor zastává pro změnu rodilý Mladoboleslavák Oldřich E.
Čtyřicetiletý muž pragmaticky dodal: „Je mi celkem jedno jaké jméno má ulice, ve které bydlím. Řeším teď jiné věci, mám hypotéku a spíš mě zajímá, kolik nám fabrika příští rok přidá do tarifu.“ Má také jasno v tom, že si případné přejmenování ulice nechce ani představit. Musel by totiž na úřady, kde by ho s frontami čekala výměna dokladů – občanského průkazu, pasu, ale i živnostenského listu.
„V dnešní době je to nesmysl, neměl bych na to ani čas, ani chuť. A už vůbec by se mi za změnu nechtělo platit,“ dodal na závěr.
Vznik propracovaných městských orientačních systémů vznikl přibližně ve třináctém století. V té době získávala města postupně samosprávu a s tím byla spojena i potřeba orientace. Proto se jména ulic či náměstí zpočátku určovala podle místního názvu – Staroměstské náměstí, nebo podle účelu – Železná ulice a někde i podle národnostního složení – Valašská ulice.
Pokud dnes občané nesouhlasí s názvem ulice, ve které bydlí, mohou svůj nesouhlas vyjádřit při veřejném jednání městského zastupitelstva. „Návrh na pojmenování ulice, náměstí a tak dále, město konzultuje s historikem Karlem Herčíkem. Poté předložený návrh schvaluje městská rada a následně zastupitelstvo města,“ říká Marie Bičáková z boleslavského magistrátu. Podle ní město momentálně neřeší žádné přejmenovaní, ani pojmenovaní nové ulice nebo náměstí.