Odsouhlaseno. Město bude šetřit! Zastupitelé při čtvrtečním mimořádném zasedání dvaadvaceti hlasy dali zelenou návrhu o změně rozpočtu Mladé Boleslavi. Z toho vyplývá, že město musí ušetřit přibližně šedesát devět milionů korun kvůli hospodářské krizi. Do městské kasy totiž přijde daleko méně peněz ze státního rozpočtu.

Už jen samotný projednávaný bod týkající se změny byl proti srsti některým zastupitelům. Svůj nesouhlas vyjádřil zastupitel Robin Povšík (ČSSD). „Myslím si, že je na hraně zákona předávat takto zásadní materiál k projednání dva dny před zasedáním,“ vyjádřil se před samotným projednáváním Povšík.

Zastupitelé totiž obdrželi přehled návrhu od vedení v úterý. To však nebylo podle náměstka primátora Adolfa Beznosky (ODS) možno předložit dříve, jelikož město chtělo zastupitelům předložit čísla vycházející z aktuální situace.

Primátor objasnil rozpočtová opatření

Primátor Raduan Nwelati (ODS) během zasedání objasnil rozpočtová opatření. Kvůli ekonomické krizi a šetření města se tak například Dům dětí a mládeže Mladá Boleslav nedočká přístavby objektu pro hokejbal. Ta se měla postavit za tři miliony šest set tisíc korun. Jak uvedl primátor, akce se nebude realizovat kvůli překročení limitu projektanta. Studie měla stát přes tři miliony korun. Projekt společně s výběrovým řízením na zhotovitele ukázal, že by však město přístavba přišla na částku značně převyšující původní. Kromě přístavby objektu pro hokejbal se obyvatelé nebudou moci těšit ani na nově opravená hřiště. Zklamání přijde i pro obyvatele Jemník. Na nový zpomalovací semafor rovněž nebudou peníze. A mohlo by se pokračovat ještě dále.

Jednání se neobešlo bez střetu vedení města s opozicí. „Je potřeba si připomenout, že v roce 2006 jste převzali rozpočet s vysokým přebytkem hospodaření. Prodáváte všechno, co můžete, a je jedno, jestli jsou z toho tisícikoruny nebo miliony. Dva roky poukazujeme na to, že financování Mladé Boleslavi je velmi podivné a poukazuje na to, že se zvyšuje zadluženost. Je pravdou, že pravicové vedení město dramaticky zadlužilo,“ vyjádřil se Povšík. Během jeho projevu primátor předal vedení zasedání náměstkovi Adolfu Beznoskovi a odešel.

Celosvětová krize dovedla město k zásadním zásahům

Na Povšíkovo tvrzení reagoval Beznoska slovy, že finanční kondice města je dobrá a v minulých letech byla dokonce posílena. Až celosvětová krize dovedla město k zásadním zásahům. „Zadlužení města však není dramatické. Například město Jablonec před čtrnácti dny redukovalo svoje aktivity o devadesát milionů korun, to je přirozené,“ řekl náměstek Beznoska.

Další ze zastupitelů Miroslav Olšák (ODS) vyjádřil poděkování za zpracovaný návrh změny rozpočtu v rychlé době. Zároveň podotkl, že vedením byla situace dostatečně vysvětlena. „Chtěl bych reagovat na tvrzení pana Povšíka. Musíte se nacházet v dosti schizofrenní situaci. První z věcí po vašem nástupu na krajský úřad byla s vyjednaným úvěrem pro obnovu komunikací a do zdravotnictví. Všechna pravidla jste si změnili. Takže nevím, že si zde dovolíte takto jednat a napadat,“ dodal Olšák.