Na začátku byl vykradený obchod a na konci zadržený zloděj a také slušně zničené pneumatiky na jeho autě. Jedná se samozřejmě o fikci, ale zajímavou. Televize Prima se totiž rozhodla do svého pořadu Autosalon, který vysílá každou sobotu ráno zařadit speciální reportáž o tom, jaké možnosti mají policisté při zadržení pachatele ujíždějícího ve vozidle.

„Ve skutečnosti by zloděj dopadl hůř. Hned by jednu dostal, protože nikdy nevíte, co uvnitř sedí za blázna,“ shodují se policisté. Ale pěkně popořadě. Jak mladoboleslavští policisté honili zloděje na letišti v Mnichově Hradišti si nenechte ují v celé reportáži, kterou odvysílá TV Prima v některém z Autosalonů do konce tohoto roku.

Na natáčení se podílela mladoboleslavská státní policie s cílem přiblížit prevenci kriminality širší veřejnosti a zároveň si vyzkoušet použití pásu s hřeby k zastavení ujíždějícího vozidla.

„Předvedli jsme způsoby zastavování motorových vozidel a to jak v rovině teoretické, tak i praktické,“ uvedl policejní mluvčí Ladislav Mareš. Policisté v podstatě mohou vozidlo zastavit pomocí výstražného terčíku, za zhoršené viditelnosti i pomocí baterky. Nejčastěji se používá světelný panel na policejním vozidle s nápisem STOP za současného blikání modrého majáku. V tomto případě jedou policisté za zastavovaným autem. Policisté ovšem mohou ve vozidle i pachatele předjet a zastavit ho přímo.

„Předvedli jsme ale také nestandardní způsob k zastavení vozidla použití zbraně nebo zastavovacího pásu,“ popisuje Ladislav Mareš.

Tvůrci pořadu za účelem reportáže vymysleli fiktivní příběh zloděje, který jako vykradl obchod v obci Chudoplesy na Mladoboleslavsku a následně ujíždí před policejním autem. Policisté přitom předváděli všechny možné způsoby, jak zloděje zastavit. V jednom případě dokonce vstoupí policista s terčíkem před vozidlo, ale pachatel ujíždí dál. Tím je jasné, že se jedná o nebezpečného zločince, který ohrozil policistu na životě.

Úspěch měli až na letišti u Mnichova Hradiště, kde před vůz rozvinuly pás s hřeby. Vozidlo, které takový pás přejede, skončí s proraženými hřeby. Následně byl pachatel modelově zadržen. Ovšem policisté přiznávají, že v reálně akci by byli ještě tvrdší vzhledem k agresivitě takových zločinců.
Auto s proraženými pneumatikami ujelo překvapivě ještě téměř jeden kilometr, než fiktivní zloděj zastavil. Podle policistů by to ale ve skutečném provozu tak dlouhé nebylo. Na letišti měl totiž prostor k manévrování, nemusel se ničemu vyhýbat a navíc nebyla kola tolik zahřátá. Nebohý Seat s proraženými koly skončil dost bídně, vůz se přes celou plochu letiště doslova dobelhal na svlečených discích.

Celou honičku štáb natáčel na Mladoboleslavsku dva dny. Policisté i členové štábu již byli značně promrzlí. To k jejich práci ale patří.

„O nás je známo, že nejsme úplně normální, protože si vymýšlíme různé akce, jako jsou skákání autem do vody, crash testy a podobně. Jednou z takových akcí bylo i natáčení na Mladoboleslavsku, kdy jsme chtěli divákům ukázat, jaké legální možnosti má policie k zastavení nebezpečného pachatele,“ řekl Boleslavskému deníku František Fiala, dramaturg pořadu Autosalon TV Prima. Ten zároveň hraje zmíněného zločince (viz fotografie).
„Mohli jsme zvolit, že policisté pachatele, tedy mě zastaví pomocí barikád z vozidel, nebo za použití pistole. Ale přece jen se ještě nechci nechat zastřelit, tak jsme zvolili pás s hřeby,“ dodává Fiala.