Šedesátiletá Ida Štochlová kvůli zdražování potravin dnes využívá v supermarketech různé slevové akce.

„Ještě před rokem jsem letáky vyhazovala, ale po zdražení, které přišlo, si z nich vybírám. Nějakou korunu tím ušetřím,“ svěřila se.
Například máslo za 24 korun nabízí Kaufland, k tomu zákazníci nepohrdnou cenou plata vajec za 54 korun. „Nejhorší je, že když se zlevní základní potraviny, ty pak v regálech nevydrží dlouho. Než se k vám dostane informace o mléku za 11 korun nebo vajíčkách za 54 korun, tak už jsou v obchodě prázdná místa,“ postěžovala si zákaznice.

Potraviny jsou dražší a dražší. Zejména výrobky z mouky trhají rekordy v růstu cen. Cukrářská kobliha například podražila od září o několik korun. Zákazníci nyní zaplatí místo 5,50 koruny za kus už od 7,50 do 9,50 koruny.

Zvyšování cen se však nedotýká jen samotných zákazníků, ale také majitelů menších obchodů s potravinami. Ti se bojí odlivu zákazníků do velkých a levnějších obchodních domů již od začátku tohoto roku.

„ S dalším zdražováním potravin menším obchodníkům zánik zcela určitě hrozí. Pouze velké obchodní domy si mohou udržet ceny díky odběru velkých palet za výhodné ceny. Menší obchody si takový odběr dovolit nemohou,“ uvedl majitel obchodu s potravinami Josef Nebeský.

Zvýšení cen potravin má neblahý vliv na zákazníky, kteří živnostníkům ubývají. „Do budoucna bude odliv zákazníků malých obchodů zajisté značný, řekl bych, že i u nás se počet zákazníků již snížil. Je více znát, že lidé začali šetřit. Od známých vím, že venkovské obchody jsou na tom ještě hůře než městské. Lidé si zde většinou koupí jen to, co si zapomenou přivézt z nákupu z obchodních domů. Takový obchod pak sotva uživí jeho majitele, natož zaměstnance,“ řekl Nebeský.

Podle slov Josefa Nebeského mají obchodníci v menších krámcích vřelejší vztah k lidem. „S takovým prodejcem se mohou lidé v klidu pobavit a poradit se. Ve velkých obchodech se tak neděje,“ objasnil Josef Nebeský.

Strach o přežití nemají jen obchodníci z Mladoboleslavska. Příkladem jsou například i majitelé obchodů z Mělnicka.

„Nebezpečí našeho zániku rozhodně hrozí a tento problém stále přetrvává. Vedle různých supermarketů malé obchody jen těžce dýchají a přežívají. Je to logické – jestli ceny porostou, tak malé obchody zaniknou úplně. Obchod se nemůže uživit tím, že si lidé budou chodit kupovat například jen cigarety, pivo nebo dva rohlíky. Z toho se nedá zaplatit ani nájem a elektřina,“ uvedla Helena Stočková, majitelka potravin v Mělníku.