Zlatý poklad, který byl nalezen v okolí Mladé Boleslavi, má velkou hodnotu! Jak jsme vás již včera aktuálně informovali, student Gymnázia dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi Adam Kout, který spolupracuje s místními archeology z Muzea Mladoboleslavska, našel několik zlatých spirál a čtyři bronzové sekyry.

Podle oficiálních odhadů je hodnota pokladu asi 100 tisíc korun. Jenže to je pouze odhad zlatníků. „Ano, byli jsme s tím u zlatníka, který nález ocenil,“ vysvětlil šťastný nálezce.

Nám se ale podařilo zjistit, že cena pokladu může být ještě vyšší. „Řeknu vám to tak, že na černém trhu bych to střelil za milion a možná i víc,“ odhaduje jeden z obchodníků ze starožitnostmi a také příležitostný hledač pokladů, který ale požádal o zachování anonymity.

„Pak je tady také hodnota historická a ta je nevyčíslitelná,“ dodává k tomu archeolog Muzea Mladoboleslavska Filip Krásný.

Kde byl poklad nalezen ovšem nechtěli archeologové ani náhodou prozradit. „Už to zkoušelo víc novinářů. Tohle opravdu neprozradím,“ komentoval místo nálezu Filip Krásný. Podle archeologů by se na místo sjeli hledači pokladů a doslova ho vyplenili. My však víme, že poklad byl nalezen někde v lese v blízkém okolí Mladé Boleslavi a že okolí kontrolují lesníci.

Na místě navíc pokračuje výzkum, který má určit, jestli tam existovalo opevněné vyvýšené hradiště.

Adam Kout poklad našel náhodou, když hledal pomocí detektoru mince. Objev pokladu ihned nahlásil, místo aby se ho třeba pokusil prodat na černém trhu. „To by mě ani nenapadlo, jsem archeolog,“ říká Adam Kout.

Za to ho chválí také vedení gymnázia, které studuje. „Chtěl bych ocenit, že máme poctivého studenta, který poklad nahlásil muzeu. Samozřejmě nás těší, že se takový objev podařil studentovi našeho gymnázia,“ uvedl ředitel Vlastimil Volf.

Zlaté spirály a bronzové sekyry chtějí archeologové ukázat široké veřejnosti 18. května u příležitosti tradiční akce s názvem Muzejní noc, kdy budou moci lidé zdarma navštívit i v nočních hodinách všechna místní muzea.