Nádherná příroda, pod stromy hlaholí děti, zpívají ptáci a houkají sovy. Tohle všechno umocňuje vůně srnčího a kančího guláše. Takhle to vypadalo o uplynulém víkendu na hájovně Okrouhlík, kousek za centrem Benátek nad Jizerou, kde se konal třetí ročník soutěže pro děti, Zlatá srnčí trofej.
Tedy třetí ročník tak docela jenom pro děti vlastně nebyl.

„Letos poprvé si zasoutěžili i senioři z Klubu seniorů z Benátek. Ti totiž projevili zájem o to, aby mohli přijet mezi nás, do přírody. Zatímco děti soutěžili od desáté dopolední, senioři pak od čtrnácti hodin, ty samé disciplíny, ty samé otázky," vyprávěl tamní hajný Karel Bendl, který je hlavou hájovny Okrouhlík a předseda místních myslivců.

Jak jsme se dozvěděli, tahle soutěž má bohatou tradici v minulosti, pak na dlouhý čas úplně utichla, ale od roku 2011 se dostává do povědomí všech, kteří mají rádi nejenom myslivost, ale také zvířata a přírodu.
„Zjistili jsme, že děti v našem okolí o přírodu a myslivost mají zájem a tak jsme iniciovali obnovení této soutěže," zdůvodnil její znovuzrození Bendl.

Soutěže se zúčastnilo 43 dětí, které soutěžily ve vědomostních testech, poznávání zbraní, zdatnosti ze zdravovědy, umění rozeznat rostliny, nebo zvířata a v neposlední řadě také třeba střelbě ze vzduchové pušky na cíl. „Faktem je, že jsme do soutěže zařadili nově disciplíny, které byste dřív v soutěži nenašla. To znamená, že nejsou pouze myslivecké, ale i z dalších odvětví, které s přírodou a pohybu v ní souvisejí. Znamená to tedy, že se soutěže mohly bez problému účastnit nejenom děti z mysliveckých kroužků, ale také ty, které mají prostě přírodu a zvířata rády," osvětlil nové principy soutěže hajný.

Cílem soutěže, mysliveckého kroužku je také to, že v benáteckém  mysliveckém sdružení je většina členů v důchodovém věku. Je tedy potřeba vychovat si zdatné nástupce, což se tamním myslivcům docela daří a mají z toho radost. „Máme lidi, kteří prošli několika podobnými soutěžemi a přípravou a dneska se už hlásí do mysliveckého sdružení a chtějí si udělat zkoušky z myslivosti," pochlubil se Bendl.

Vítězové měli možnost získat hodnotné ceny a dostane je opravdu každý. Děti a senioři mohli získat například houbařský nožík, dalekohled na pozorování zvěře, knihy o přírodě, odznaků, hrníčky s jelenem, nebo sladkosti. Ceny pro děti a seniory se nerozlišovaly. „Domníváme se, že třeba nožík se bude docela dobře hodit malému klukovi, který si s ním bude vyřezávat, jako třeba seniorovi, který si ho vezme do lesa na houby a tak je to vlastně se všemi cenami," dodal s úsměvem sympatický hajný na závěr.

Další akcí, kromě okresního kola této soutěže, bude myslivecký lesnický den pro mládež. Prezentuje se na něm myslivec a lesník formou nejrůznějších ukázek, ale sázet se třeba budou i stromky do školek.

Terezky se snažily, chtěly totiž vyhrát

Terezka Hendrichová a Terezka Durajová se na mysliveckou soutěž těšily. Obě myjí totiž rády přírodu a zvířata. Jedna přijela z Jiříkova, druhá z Benátek, ale obě chtěly vyhrát. Obě se i shodly na tom, že otázky nebyly příliš těžké. „Myslíme si, že ten, kdo má rád přírodu a zvířata, odpověděl na většinu otázek správně,"řekla Terezka Durajová a druhá Terezka souhlasně přikyvovala.