Patří mezi ně i Strenice. „Lidé dodržují nařízení, máme tady hlavně rodinné domy, hospoda je zavřená, mohli by to chytit jedině v obchodě nebo v práci,“ poznamenal Milan Bláha, starosta obce, kam od samého začátku epidemie nákaza nepronikla.

Na koronamapě jsou i obce, které zaznamenaly jen pár případů, například Smilovice nebo Skorkov, kde je aktuálně jen jeden nakažený.

„Všechno jsme zrušili, obec řídíme prostřednictvím telefonů. Jakákoli komunikaces venkovním světem probíhá na dálku,“ uvedl Josef Kellner, starosta Ledců, kde evidují tři nakažené na 370 obyvatel. Nyní s napětím čeká, co bude dál. Na konci minulého týdne totiž v Ledcích museli kvůli dítěti s koronavirem zavřít školku. Všichni zaměstnanci, děti i jejich rodiče teď procházejí testy.

#clanek|5088151#

V celém regionu se počet nakažených vyšplhal na 1077. Přímo v Mladé Boleslavi, která má 44 740 obyvatel, je nyní podle dat ministerstva zdravotnictví 400 lidí s covidem. Například v Luštěnicích je dvaatřicet nakažených na 1447 obyvatel, v Charvatcích se 240 obyvateli, je potvrzená nákaza u pětadvaceti lidí.

Situace není růžová ani v Rohatsku, kde podle údajů webu ministerstva zdravotnictví připadá na 267 obyvatel čtyřiačtyřicet nakažených. Podle starosty Rohatska Radka Štrose je však situace nepřehledná, čísla z různých zdrojů se liší. „Podle krizového štábu z Mladé Boleslavi tam máme nulu, na korona mapě pak máme sedmašedesát nemocných,“ poznamenal starosta.

Vysvětlením může být skutečnost, že hygienici počty zpětně validují a zpřesňují, proto se mohou absolutní čísla aktuálně nakažených lišit od toho, jaké počty dostávají od hygieniků právě starostové. Stát totiž ještě nedokázal sjednotit tok informací k samosprávě a veřejnosti.

Podle starosty Štrose se lidé v Rohatsku chovají zodpovědně, zbytečně se nesetkávají a opatření nezpochybňují. Současnou situaci prý nikdo v obci nebere tragicky, všichni si uvědomují, že ji prostě musejí přežít.

#clanek|5088287#

V další obci na Mladoboleslavsku, Loukově, je podle místního starosty Romana Brože v současné době mezi 168 obyvateli nejvýš šest nakažených. Podle údajů ministerstva zdravotnictví by jich však mělo být čtyřiatřicet. Číslo pro Loukov totiž zahrnuje i pět menších obcí.

„U nás žije hodně seniorů, ti jsou velmi disciplinovaní. Lidé si dojdou k lékaři, nakoupit a pak jdou zase domů,“ uvedl loukovský starosta a připomněl, že už půl roku v obci pokračuje výměna mostu přes řeku Jizeru. A potrvá ještě dalšího půl roku. „Jedna z hlavních dopravních tepen je přerušena, i to zřejmě přispívá k tomu klidu,“ dodal Brož.