Již jedenáctý ročník festivalu Tréglova Bělá je připravený. A co si přehlídka zábavných inscenací, která potrvá až do konce listopadu, přichystala pro své diváky?
Jak sdělil Petr Matoušek, ředitel Městských kulturních zařízení, vybral soubory kvalitní, prověřené systémem soutěžních představení a diváckých ohlasů.
Ještě než se otevře opona v komorním sále a prkna, která znamenají svět, budou jemně vrzat pod nohama divadelních umělců, přijde na řadu, jako již tradičně, Filmový klubíček Ondřeje Suchého. Opět návštěvníky neošidí o přehled nejzajímavějších snímků z předchozích dílů. Se známým spisovatelem, který je autorem knihy o bělském rodákovi Takový byl Václav Trégl, a textařem tak strávíte příjemné posezení.
Černý humor, grotesky
První divadelní představení v podání kladenského divadla V.A.D si užijí nejen ti, kteří mají rádi černý humor a grotesky. Sága rodu Rassini diváky zavede do života a smrti italské mafie. Zdánlivě banální zápletka s milostným trojúhelníkem se ale později začne komplikovat. Do děje se v mísí minulost i současnost rodu. Protože jde o komedii, nudit se určitě nebudete.
Pokud plánujete svatbu, přijďte se podívat na představení Úžasná svatba. Bill a Rachel se chtějí vzít, ale kolem nich se děje něco, čemu nikdo nerozumí. Nechybí svědek a jeho přítelkyně, kterou nikdo nezná a samozřejmě nevěstina matka, kterou nelze přehlédnout ani přeslechnout.
Předprodej vstupenek je v knihovně Vladimíra Holana. Za pohádku návštěvníci zaplatí 30 korun, za ostatní inscenace 60 korun. V předprodeji získají slevu deset korun.
Kdo byl Václav Trégl?
• narodil se 10. prosince 1902 v Bělé pod Bezdězem a zemřel v Praze 11. února 1979.
• patřil k významným osobnostem československého filmu
a už za studií na pražské konzervatoři hrál například ve Východočeské společnosti v Pardubicích či v pražském Divadle Na Slupi.
• Jeho velký herecký vývoj začal však až ve chvíli, kdy se setkal s E. F. Burianem a Jiřím Frejkou.
• Do prvního stálého angažmá nastoupil v Osvobozeném divadle. Zde se po boku Voskovce a Wericha postavil do inscenace Osel a stín, Balada z hadrů či ve Slaměném klobouku.
• V první polovině třicátých letech se zapojil do filmu. Vidět jsme ho mohli například ve snímku Nezlobte dědečka, Mazlíček, Holka nebo Kluk či Hostinec u kamenného stolu.