Kromě změn na radnicích v regionu jsme se tentokrát podívali i na to, jak se po nedávných komunálních volbách změnil poměr žen v zastupitelstvech jednotlivých měst.

Samotné město automobilů na tom v ohledu vyrovnanost pohlaví není nejlépe, dokonce si oproti minulému období pohoršilo.

V zastupitelstvu Mladé Boleslavi zasedne pouze šest žen (tedy 18,2 procenta), zatímco dosud to bylo o jednu více.

„Výsledky bohužel potvrzují náš odhad. Zastoupení žen na kandidátních listin bylo v Boleslavi nižší než v jiných městech. Politické subjekty, které ve volbách uspěly, měly na volitelných místech žen málo", říká k tomu politoložka a ředitelka Fóra 50 %, Jana Smiggels Kavková.

Ve vládnoucí koalici navíc budou ženy jen tři, dvě za ODS a jedna za Volbu pro město, tři dámy zůstanou v opozici, protože kandidovaly za ČSSD. TOP 09 ani KSČM ženu v zastupitelstvu nemá.

Dobré zprávy pro něžné pohlaví ovšem přicházejí z Bělé pod Bezdězem. Tady se povedl unikát, protože o budoucnosti města tady bude rozhodovat nadpoloviční většina žen, v jednadvacetičlenném zastupitelstvu jich zasedne jedenáct.

Jednou z pravděpodobných variant je pak i to, že žena Bělou i povede, ve hře je stávající starostka Jitka Tošovská, jejíž hnutí Občané za rozvoj a budoucnost města volby vyhrálo.

Spekuluje se však i o tom, že opozice vítěze voleb vyšachuje a „upeče" koalici bez něj. To by Boleslavsko přišlo i o poslední dámu ve vedení města.

Starostku totiž dosud měla i Dobrovice, kde ale na tomto postu nejspíš dojde ke změně. I tak ale v dobrovickém zastupitelstvu bude třetina žen (pět z patnácti), což je velmi solidní výsledek.

Post hlavy města nejspíš neuhájí ani starostka Bakova Jana Štěpánová, a to i přesto, že zde mezi jednadvaceti zastupiteli bude zasedat devět žen.

Stejně jako v Boleslavi bude mít i hradišťské zastupitelstvo šest žen ve vedení.

V čele města ale zdejší lidé ženu v tomto volebním období téměř jistě neuvidí, a to i navzdory faktu, že vítězné hnutí Žijeme pro Hradiště přivedlo do komunální politiky hned čtyři ženy, tedy nejvíce ze všech stran v celém okrese.

Nijak slavné to s ženami není ani v benátecké komunální politice, z třiadvaceti mandátů tady na ženy zbylo jen pět míst.

Podobná nechuť dávat ženy na volitelná místa provázela i kosmonoské kandidátky, zastupitelstvo tady bude složené ze čtrnácti mužů a pouze tří žen.

A na samém chvostu se alespoň co se týká genderové vyváženosti ocitlo nejmenší město okresu, Dolní Bousov. Zde bude něžné pohlaví opravdu v menšině, dvě dámy tu budou doplňovat třináct mužů, a post starosty bude rovněž patřit „pánům tvorstva".

Ženy v politice na Boleslavsku

Mladá Boleslav: celkem 6 žen

VpMB a AN0 2011: 1 žena

ODS: 2 ženy

ČSSD: 3 ženy

(zastupitelstvo má 33 členů)

Mn. Hradiště: celkem 6 žen

Žijeme pro Hradiště: 4 ženy

ANO 2011: 2 ženy

Benátky n. J.: celkem 5 žen

ANO 2011: 1 žena

ODS: 2 ženy

Benátky sobě: 1 žena

ČSSD: 1 žena

(obě zastupitelstva mají 23 členů)

Bakov n. J.: celkem 9 žen

TOP 09: 3 ženy

KSČM: 1 žena

ČSSD: 1 žena

Občané městu: 1 žena

Úsvit: 1 žena

ODS: 2 ženy

Bělá p. B.: celkem 11 žen

TOP 09: 3 ženy

ČSDD: 3 ženy

ANO 2011: 1 žena

Občané za r.m.: 3 ženy

ODS: 1 žena

(obě zastupitelstva mají 21 členů)

Kosmonosy: celkem 3 ženy

ČSSD: 1 žena

Občané p.K.: 1 žena

ANO 2011: 1 žena

(zastupitelstvo má 17 členů)

Dobrovice: celkem 5 žen

ANO 2011: 1 žena

STAN: 1 žena

ČSSD: 2 ženy

Zelení: 1 žena

Dolní Bousov: celkem 2 ženy

SNK Dolnobousov.: 2 ženy

(obě zastupitelstva mají 15 členů)

Žebříček je sestaven dle velikosti zastupitelstva