Obec, která leží na spojnici mezi Kněžmostem a Mnichovo Hradištěm, má bohatou historii.

Mnozí ani netuší, že za druhé světové války se zde ukrývala skupina partyzánů. V lesích kolem Zásadky a pod vrchem Mužský se ukrývalo až několik stovek uprchlých zajatců.

Na konci války tragicky přišel o život místní občan Josef Mikeš ze Zápudova, který se po útěku z totálního nasazení  skrýval v okolí Bosně a zapojil se také do partyzánského hnutí.

V poslední den války 9.května 1945 zemřel při jedné z posledních vojenských operací u Bílé Hlíny radista Fedor Solověv. Ten patřil do partyzánské skupiny operující kolem Bosně a spolu s Josefem Mikešem je pohřben před tamním kostelem.

Právě před kostelem  je také pomník padlým za I. světové války.

O toto místo se už od padesátých let stará bez nároku na jakoukoli odměnu dnes již šestaosmdesátiletá Helena Bayerová.

Středočeský kraj společně s Ministerstvem obrany její dlouholetou práci ocenil udělením pamětní plakety za péči o válečné hroby.

Ocenění Helena Bayerová převzala v pondělí dopoledne na obecním úřadě v Bosni z rukou  zástupce Ministerstva obrany Imricha Vetráka a také pracovnic Středočeského krajského úřadu, Jiřiny Bělohlávkové a Jaroslavy Mejsrové.

Poděkování se ženě dostalo také od starostky Bosně, Marie Pšeničkové.

Starostka při slavnostní chvíli vyzdvihla práci místní rodačky a vyjádřila obdiv nad její vitalitou a životní silou.

Při krátkém posezení se oceněná žena rozpovídala o období konce druhé světové války, kdy se právě v okolí neustále pohybovala partyzánská skupina, skrývající se před Němci.

„O ty hroby se těsně po válce starala také paní Zimová, nerada bych jí upřela zásluhy," sdělila mimo jiné při svém vyprávění paní Bayerová.

Společně s paní starostkou se pak všichni vydali k nedalekému pietnímu místu, jehož okolí se v současné době upravuje.

Zástupce Ministerstva obrany vyjádřil upřímné poděkování oceněné ženě za její dlouholetou starost o místo posledního odpočinku lidí, kteří za svobodu vlasti položili svůj život.