„Je to šílené co se u nás děje, umírá tady jeden člověk za druhým,“ popsala Marie Šimková z Pohřební služby Šimek. Firma z Mnichova Hradiště dělá, co může, a má plné ruce práce. „Od nového roku už jsme měli 60 pohřbů,“ doplnila Marie Šimková.

Pohřební služby se potýkají i s nedostatkem rakví. Některým přímo chybí, jiným zase výrobci nedokážou dodat všechny nasmlouvané druhy.

Na tento problém poukazuje třeba Renáta Březinová Benešová, která provozuje pohřební službu v Mladé Boleslavi. „My máme v katalogu 25 typů rakví a dodavatel z důvodu, aby mohl vyrábět, tak třeba pět druhů nevyrábí. Rakve máme, pokud si je objednám, tak mi je přivezou. Nemám naštěstí zatím žádný výpadek,“ popsala Renáta Březinová Benešová.

Přidávají se i v další velké boleslavské firmě – v Pohřební službě Beneš. „Náš výrobce nestíhá, budeme oslovovat dalšího,“ potvrdila Stanislava Bílá z pohřební služby. Situaci nepřidává ani fakt, že v okrese žádný výrobce rakví není a ty se tak poptávají z různých koutů České republiky. A tak řeší nedostatek i Šimkovi z Mnichova Hradiště.

Rozloučení bez obřadu

Ne každý pohřeb je nyní s obřadem, lidem často vadí omezený počet smutečních hostů. Těch se aktuálně může posledních rozloučení zúčastnit patnáct. Podle zkušeností Renáty Březinové Benešové v poslední době nepatrně ubylo klasických pohřbů, spojených s rozloučením ve smuteční síni. „Někteří lidé by obřad nedělali, i kdyby nebyl covid, většinou se ale jedná o to, že je někdo z členů v karanténě. Nebo jsou lidé z daleka a rodina se nechce stýkat kvůli covidu,“ vysvětlila.

Podobná situace je také v Pohřební službě Beneš. „Pohřbů a kremací jsme sjednali více. Co se týče obřadu, tak záleží na přání rodiny. Hodně se vzhledem k omezením dělají rozloučení v úzkých rodinných kruzích a přibylo i rozloučení bez obřadu, kdy klientům doporučujeme, aby lidé šli uložit urnu, až bude lepší situace. Klademe však důraz na to, aby se rodina se zemřelým rozloučila, to je velmi důležité,“ popsala Stanislava Bílá.