"Do poslední chvíle, pokud to jeho zdraví dovolovalo, pracoval, řešil běžnou agendu, vyjednával s firmami, přijímal návštěvy a mluvil s každým, kdo ho vyhledal nebo oslovil. Se zákeřnou nemocí bojoval až do konce," vzpomíná na Jaroslava Krále benátecký místostarosta Pavel Štifter. "Jeho pověstný 'tah na bránu' a vize, kterou postupně celých 28 let naplňoval, je na městě – jak na infrastruktuře, tak na spolkovém životě – nepřehlédnutelná. Provedl město složitým obdobím přerodu z průmyslového, špinavého a zanedbaného města v město, které žije, nabízí kvalitní školy, pestré služby, zdravé životní prostředí, kulturní a sportovní vyžití a které jeho návštěvníci i občané obdivují," říká Pavel Štifter.

"Měl velkou radost, že mohl řešit nejen technické záležitosti, jako obnovy inženýrských sítí a komunikací, ale i, jak on říkal, 'hezké projekty' – obnovy a budování parků, zeleně, cyklostezek. Hodně se věnoval sportu, který byl jeho velkou láskou. Pozorně sledoval a fandil benáteckým týmům hokeje, fotbalu a badmintonu a také usiloval o jejich podporu i o podporu práce s mládeží obecně," vypráví benátecký místostarosta.

"Pracoval jsem vedle něj od roku 1994 a byla to velká škola s mnoha předměty. A ještě třeba říci, že všechna zastupitelstva, která vedl, pracovala v klidné, věcné a tvůrčí rovině – s respektem a přátelsky, bez ohledu na stranické knížky. Jeho smrtí se uzavírá celá éra našeho města. Bylo mi ctí během ní s Jaroslavem Králem pracovat," uzavírá místostarosta Pavel Štifter.

Škoda Auto. Ilustrační foto.
Dovolená skončila, Škodovka znovu jede naplno

A zmíněný starostův zápal pro sport i smysl pro humor připomíná také Petr Martinec, prezident badmintonového klubu BK Deltacar Benátky. „Je to moc smutné. Odešel člověk, který byl srdcem a duší kovaný Benátčan a měl radost, když viděl, jak se městu daří. Pro město a sport nejen v Benátkách, ale v celém Středočeském kraji toho udělal moc a moc. Nikdy nezapomenu jak v roce 2002, když jsme vyhráli první titul, s námi jezdil po Benátkách autem a křičel „Mistři, Mistři“ a rozhazovali jsme badmintonové míčky po kolemjdoucích. Odešel člověk, kterého jsem si moc vážil. Čest jeho památce.“

Společně s benáteckým loutkovým divadlem Rolnička pak na Jaroslava Krále vzpomíná i vedoucí souboru František Vojtěch. "Je to nešťastná zpráva, pan Král se o město velice zasadil a myslím, že nemluvím jen za sebe, když o něm mohu říci jen dobré. Podpora života a kultury Benátek mu nikdy nebyla lhostejná a našemu i dalším spolkům vždy rád vycházel vstříc. Jeho osobnost zde bude nesmírně chybět."

Památku Jaroslava Krále si připomínají i mimo Benátky. Bývalý místostarosta Mnichova Hradiště Jaroslav Koloc se s Jaroslavem Králem mnohokrát pracovně setkával. "Osm let jsme se setkávali a radili v záležitostech týkajících se sportu a dotací. Pan Král mi vždy vycházel vstříc, radil a pomáhal a nikdy mě v ničem neodmítnul. Pro Benátky to je obrovská ztráta."

"Zásluh Jardy Krále je samozřejmě velmi mnoho a místo jejich vypisování stojí za to vyrazit do Benátek nad Jizerou a jejich okolí včetně přilehlého bývalého vojenského prostoru a přesvědčit se o rozvoji tohoto místa na vlastní oči. Zároveň by bylo neúplné zmiňovat “jen” jeho pracovní a politické úspěchy a zapomenout zdůraznit, že byl prostě fajn člověk, se smyslem pro fair play, se kterým jste se vždycky rádi potkali a popovídali si. Prostě šlo o osobnost, která je nenahraditelná a která nám všem, kdo jsme ho znali, bude moc chybět," dodává také předseda regionálního sdružení ODS Jan Skopeček.

K uctění památky Jaroslava Krále je nyní v podloubí benáteckého zámku u vstupu na nádvoří zřízeno pietní místo. Datum smutečního rozloučení pro veřejnost bude ještě upřesněno.

Jaroslav Král (*28. 9. 1947, †31. 7. 2018)
Narodil se 28. září 1947. Celý život prožil v Benátkách nad Jizerou. Absolvoval Střední všeobecně vzdělávací školu a Střední průmyslovou školu elektrotechnickou, které zakončil maturitami v letech 1982–1985. Při Energetickém institutu absolvoval pomaturitní specializační studium Ochrana a tvorba životního prostředí zakončené závěrečnou prací a zkouškou.

Do roku 1990 pracoval v závodě Carborundum Electrite jako revizní technik elektrických zařízení a ekolog. Od roku 1990 vykonával uvolněnou funkci starosty města Benátky nad Jizerou. Pod jeho vedením dosáhlo město zásadního rozvoje ve všech oblastech své působnosti. V devadesátých letech se jako předseda Sdružení obcí přiléhajících k bývalému Výcvikovému vojenskému prostoru Mladá a později jako předseda Svazku obcí Dolního Pojizeří aktivně podílel na delimitaci bývalého Výcvikového vojenského prostoru Mladá včetně odstranění ekologických zátěží po sovětské armádě.

Od roku 2000 působil v Zastupitelstvu Středočeského kraje. Do roku 2008 jako neuvolněný radní (oblast investic a sportu a předseda Komise pro sport), od roku 2008 jako zastupitel (místopředseda Komise pro sport).

Rovněž byl činný v Radě svazu měst a obcí ČR za Komoru měst. Zemřel 31. července v Liberci po dlouhé a zákeřné nemoci. Zanechal zde po sobě ženu, dvě děti, tři vnoučata a jedno pravnouče.

Ilustrační foto
Voda sinicím odolává, horko to však může změnit