Ten letošní se bude konat už zítra od 14 hodin v parku na Štěpánce. Proč nezůstali jeho pořadatelé z Ekocentra Zahrada u tradičního názvu a čím se Zeměfest liší od Ekojarmarků a Dnů Země v jiných městech jsme se zeptali Jaroslavy Mincbergerové z organizačního týmu všech sedmi předchozích ročníků Zeměfestu.

„Nedlouho po vzniku Ekocentra Zahrada pod křídly mladoboleslavského Domu dětí a mládeže „Na Výstavišti" jsme měli samozřejmou potřebu uspořádat nějakou větší akci pro veřejnost k Mezinárodnímu dni Země. První ročník s názvem Ekojarmark měl ještě převážně prodejní charakter, s postupem času jsme ale došli k tomu, že ekologická osvěta musí být především zábava základ slova festival v názvu Zeměfestu odkazuje na jeho původní význam „oslavovat, bavit se". S každým dalším rokem ubývalo prodejních stánků a přibývalo výrobních dílniček a zážitkových stanovišť. A přibývalo lidí. Jezdit ve fontáně na Výstavišti na lodičkách, překonat rekord v množství sesbíraných baterií, osázet zelené auto či třeba vylézt na strom a skočit dolů je možná něco, co si lidé jinde nezažijí. Pro boleslavský Zeměfest je také typické, že každý ročník je věnován jednomu tématu," říká.

Předloni bylo tématem Zeměfestu prostředí pro zdravý vývoj dětí, vloni příběhy obyčejných věcí. Jaké téma jste zvolili pro letošní již osmý ročník Zeměfestu?

„Motem letošního Zeměfestu je citát z Malého prince: „Co je důležité, je očím neviditelné." Většina aktivit pomůže návštěvníkům Zeměfestu odhalovat skryté souvislosti, důležité pro naše životy, ale obvykle přehlížené. A protože je Zeměfest akce pro děti i dospělé, bude mít i odhalování souvislostí různou náročnost. Který dospělý zná třeba klimatizaci, která pracuje úplně zadarmo?"

Na co konkrétně se mohou účastníci letošního Zeměfestu těšit?

„Letošní program bude podobně bohatý a pestrý, jako v předchozích letech. Kromě celoodpolední hudební produkce a tradičně pestrého občerstvení nebudou chybět výrobní dílničky, z nichž si účastníci odnesou vlastnoručně vyrobené hmyzí hotýlky, bylinkovou mastičku, výrobky ze včelího vosku či třeba dřevěné autíčko pro ty nejmenší. Ti zvídaví si projdou včelí stezku a nahlédnou do včelího úlu, zjistí, kolik dětí je živí nebo navštíví nejmenší zoo. Milovníky adrenalinu jistě uspokojí divoký let se společností Air Humus či recesistický závod dvojic s názvem „Vyklop ho na hnůj, taťko!". K relaxaci zase pomůžou Stromohrátky či vytváření vlastního Nature Artu. Chybět samozřejmě nebude ani veselé divadelní představení Vivat kompostela! pro děti i dospělé či příběh Co se stalo jabloni? pro předškoláky a mladší školáky." Rodiče s malými dětmi by si rozhodně neměli nechat ujít příležitost a využít dne otevřených dveří v Lesní mateřské školce Nad Klenicí, aby zjistili, jak první boleslavská lesní MŠ funguje.

Chystáte se i letos aktivně zapojit do programu návštěvníky akce?

Návštěvníci letošního Zeměfestu budou mít neopakovatelnou příležitost stát se spolutvůrci největšího hotelu v Mladé Boleslavi, který na Štěpánce vyroste během sobotního odpoledne. Přestože bude vysoký jen něco přes metr, s kapacitou několika tisíců ubytovaných předčí všechny boleslavské hotely dohromady. Svůj domov v něm najdou samotářské včely a další hmyzí opylovači, kteří nahrazují ubývající včely medonosné či požírají mšice. Ruku k dílu při stloukání hmyzího megahotelu bude moci přiložit každý.

Proč jste na rozdíl od předchozích Zeměfestů opustili Krásnou louku a ten letošní přesunuli na Štěpánku?

„Ty důvody byly nejméně dva: Jednak návštěvníků, kteří si chtějí Zeměfest aktivně užít a strávit tu příjemně celé odpoledne, přibývá. A protože nemáme moc rádi „masové akce", zvolili jsme největší boleslavský park, kde budou jednotlivá stanoviště rozptýlena a nabídnou účastníkům více klidu a soukromí. Druhý důvod je snaha přiblížit lidem další krásné místo v Mladé Boleslavi. Štěpánka prošla nedávno celkovou rekonstrukcí a hodně lidí třeba z Habeše tam od té doby ještě nebylo. Nechceme Zeměfest nechat zkostnatět na jednom místě třeba bude ten příští v Havelském parku nebo na Chlumu! Boleslav má mnoho krásných míst."

Kolik bude stát vstupné?

„Letošní Zeměfest bude stejně jako předchozí ročníky díky podpoře města pro všechny návštěvníky přístupný zdarma, pouze některé výrobní dílničky budou zpoplatněny. Pokud se chystáte v sobotu mezi čtrnáctou a osmnáctou hodinou na Štěpánku vyrazit, zamiřte nejdříve na louku naproti bývalé baráčnické Rychtě (dnes restaurace Slovenský dvor) nebo k hudebnímu altánku, kde vám pořadatelé dají plánek a nasměrují na další stanoviště. Parkování pro kola a koloběžky je zajištěno, auto nechte doma, přijďte pěšky!" (sch)

Podrobný program Zeměfestu najdete na www.MB-eko.cz/zahrada.>