První letošní astronomická přednáška patřila jako už tradičně nejzajímavějším úkazům, které veřejnost čekají. „Tuto schůzku vždycky nazývám jako čtení z hvězdářské ročenky. Ta nám totiž o dnešním tématu prozradí všechno,“ vtipkoval Brom. Přednášku poprvé vedl nový asistent Daniel Kučava a vedoucí hvězdárny se poté ujal simulace představených jevů v počítačovém programu. 

Měsíc zakryje Aldebaran

Aldebaran je hvězda souhvězdí býka, jedna z nejjasnějších hvězd na obloze. Zatmění Aldebaranu bylo velice důležité v minulosti, kdy bylo možné sledovat, jak obíhá Měsíc kolem Země. I dnes je významné. Umožňuje totiž sledovat, jak vysoká jsou na Měsíci pohoří. 

Úplné zatmění Měsíce 

V polovině prázdnin, přesněji 27. července, bude možné vidět úplné zatmění Měsíce. Podle Broma se jedná o nejočekávanější zatmění za poslední desetiletí. Měsíc bude procházet středem zemského stínu, a díky tomu bude trvat poměrně dlouho. Do úplného stínu by měl Měsíc vstoupit v půl deváté večer a zůstat v něm hodinu a čtyřiačtyřicet minut. Pozorováním měsíčního zatmění se poprvé pojalo podezření, že je Země kulatá.

| Video: Youtube

Kometa 21/P Giacobini Zinner

Začátkem léta by se nám na obloze měla ukázat kometa, kterou v souhvězdí Vodnáře objevil francouzský astronom teprve nedávno, a to v roce 1900. Její dráha se mění a momentálně má mít tvar elipsy. Dostane se tak blízko ke Slunci a bude proto jasná. „Na jasnou kometu čekáme už dlouhých dvacet let. Jsou totiž zrádné. Umí příjemně překvapit i zklamat. U této komety to vypadá, že bychom se konečně mohli dočkat,“ vysvětluje Brom. 

Viditelné planety

Zatímco leden a únor bude na planety chudší, březen ukáže Merkur, který je na obloze vidět jen ojediněle. Je nejblíže ke Slunci, proto je těžko pozorovatelný. Od dubna se na nebi ukáže Venuše a v červnu budou k vidění všechny planety kromě Merkuru. Po dvou letech se letos konečně ukáže i Mars.

Boleslaváci mohou do hvězdárny dorazit každý pátek. Když je jasné počasí, je možné pozorovat oblohu, a když omrzí, zaměřují se dalekohledy třeba na hrady a zámky v okolí. Za špatného počasí probíhají přednášky o astronomických jevech. „Pro rodiny s dětmi bych rozhodně doporučoval zatmění Měsíce. To je k vidění každý měsíc. Je to nádherná podívaná,“ říká vedoucí hvězdárny. Pro děti je k dispozici i astronomický kroužek. Jeho letošním tématem je Vesmír a věda v pohybu. 

| Video: Youtube

KRISTÝNA ŽÁKOVÁ