Je ženského rodu a budí velké vášně. Stojí před zámkem v Kosmonosích a je oděna do světlezelené barvy. Řeč ovšem není o lepé děvě, nýbrž trafostanici. Brčálová krychle jako by snad do právě revitalizovaného prostoru vůbec nepatřila. Jenže marná sláva – být tam prostě musí.

„Je to nejmenší možná trafostanice, kterou povoluje zákon a barevně jsme se ji snažili sladit s budoucí zelenou plochou v okolí,“ tvrdí starostka města Zdeňka Procházková, „zůstane již ve stávající podobě a na svém místě.“ „Tahle zelená škatulepoměrně hyzdí jinak celkem slušně řešenou revitalizaci zámku a předzámčí,“ zlobí se Kosmonosák Pavel Janeček. Až se zatravněná plocha na jaře zazelená, možná bude dopad této „pěsti na oko“ o něco mírnější.

Právně vše O.K.

Věcná břemena, která prostě musejí z titulu své funkčnosti stát tam, kde stojí, ostatně dělají radost málokomu. Podobně „lákavé“ je i vyústění šachty na někdejším náměstíčku Bedřicha Smetany před budovou staré radnice v Mladé Boleslavi. Parčík padl za oběť modernizaci prostotu, dlažba se kompletně vyměnila, přibylo osvětlení, lavičky a další prvky městského mobiliáře, busta nebohého skladatele však nenápadně zmizela a do té doby mezi keříky schovaný ohyzdný sloup div že netvoří dominantu prostoru…

Vše sice odpovídá projektové dokumentaci, čímž se také odpovědné orgány právem ohánějí, jenže shluk písmenek s kulatým razítkem nemůže nikomu znásilnit estetické vnímání. „Proč barevně není sladěn povrch těles se stávajícím oplocením a bránou (resp. proč zde dnes máme 5 'skoro černých' barev - plot, nové křídlo brány, kovové konstrukce laviček, osvětlení uvnitř areálu zámku, osvětlení vně areálu zámku?“ lamentuje dále nad zdánlivými maličkostmi již zmiňovaný Pavel Janeček z Kosmonos; ostatně za 25 milionů (celková cena revitalizace historického centra Kosmonos) by snad mohli natěrači použít stejný odstín laku.

I tady je ale de iure vše v pořádku: „Osvětlení i lavičky byly určeny projektovou dokumentací,“ uzavírá debatu na toto téma starostka Procházková. Sladí se prý jen obě křídla vstupní brány, jedno totiž bylo nedávno kvůli poškození padajícím stromem měněno a ještě nestihlo chytit patinu. Ta, spolu s jistou otupělostí místních, snad postupně časem sladí vše.