Tak důvěryhodný návrat do minulosti, jaký se žehrovským povedl dnes, se hned tak nevidí. Okolo desáté hodiny přijel na náves nejprve služební vůz Veřejné bezpečnosti, aby obhlédl situaci a teprve pak jeho posádka vydala pokyny, aby mohlo mezi davy vjet vládní vozidlo, zdobené vlaječkami, v němž seděl poslanec Jan Smutný. Davy šílely a vítaly první účastníky průvodu, kteří měli připravené i krátké vystoupení.Do kroku jim hrála Dechová hudbaČeského ráje, a měla se co nadechovat.Děti ráje totiž předvedly rychlou a dokonalou souhru mažoretek s malými vojáky, jež neváhali ukázat část svého tvrdého výcviku.

S velkým ohlasem se setkali i místní penzisté, jejichž alegorický vůz, tažený traktorem nesl nápis: Do důchodu v 80, ani o den dříve! Navíc se rozhodli překvapit přítomné malou spartakiádou a v křídově bílých tílkách a šmolkově modrých teplácích si zacvičili na píseň Zhluboka dýchat, zhluboka dýchat, vypnout prsa, břicho zastrčit! Jejich krátký výstup se překvapivě obešel bez zásahu záchranky, která celý průvod uzavírala. (a to přesto, že jako tělocvičné nářadí chvílemi používali hole)

Na dalších alegorických vozidlech bylo možné spatřit čarodějnice, které prý včera nemohli místní upálit, protože jsou chráněné památkovým úřadem,nebopopíjející soudruhy a soudružky, jež si přímo na vozu dopřávali občerstvení z čerstvě naraženého soudku. Za zmínku stojí i zástupci horníků, kteří se rozhodli na Svátek práce vyfárat a kolečko uhlí věnovali místním.

Průvod došel téměř k žehrovskému rybníku, kde byla připravena malá tribuna, zdobená májkami a pěticípou hvězdou.. Na ní se odehrál tradiční prvomájový projev, ve kterém byl připomenut význam Svátku práce a vyzdvižen fakt, že světlé zítřky nejsou tak daleko, jak se může zdát. Po dlouhém a plodném projevusi mohli zúčastnění po svých výkonech konečně dopřát odpočinku a občerstvit se. Zábava už žehrovského rybníka bude probíhat až do pozdního odpoledne.