„Je to nepřístupný a složitý terén. Přístupové cesty jsou navíc zatarasené popadanými stromy, takže se tam nemůžeme dobře dostat," řekl ČTK ve čtvrtek před 21. hodinou mluvčí krajských hasičů Jan Sýkora.. "Vrtulník jsme proto povolali, abychom se zorientovali, jak to tam vypadá, a aby dokázal udělat pár shozů (vody), než bude muset přestat kvůli tmě," doplnil.

Před 22:00 hasiči na sociální síti informovali, že vhledem k denní době museli letecké hašení ukončit. "Z důvodu velmi těžkého terénu a naprosté tmě pokračují hasební práce pomalu a s ohledem na bezpečnost zasahujících hasičů," uvedli.

Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) napsala, že místo požáru hlídají dobrovolní hasiči. Letecké hašení bude pokračovat v pátek podle požadavku hasičů, dodala.

Před šestou hodinnou ranní infromovali hasiči na platformě X, že přes noc požár monitorovali i za pomoci dronu. „Zatím vše vypadá stabilizovaně. Nyní na místě probíhá peší průzkum. Opět přiletí i vrtulník," napsali s tím, že první dvě jednotky se přesouvají k místu požáru. „Další jednotky včetně vrtulníku Policie ČR jedou na na místo požáru."

Zásah hasičů u Žehrova | Video: X.com/HZS Středočeského kraje

Po osmé hodině doplnili, že na místě nedochází k plamennému hoření, ale hoří v takzvané hrabance, tedy v podstatě pod povrchem. „Na místo jedou specialisté na lesní požáry ze Středočeského kraje, tzv. Lesar team," píše se na sociální síti. U zásahu jsou členové LESARu z Berouna a Mladé Boleslavi

Co je LESAR TEAM: Jde o hasiče, kteří slouží jako běžní hasiči, ale mají za sebou speciální výcvik pro hlášení lesních požárů a specialní vybavení.

V 11 hodin hasiči potvrdili, že zásah pokračuje a postup prací je pomalý, protože vše musí transportovat ručně. „K nejvyššímu místu požáru se nedostane žádná technika, a to ani čtyřkolky. Z tohoto důvodu část vybavení dopravoval vrtulník a letečtí záchranáři ze Středočeského kraje za pomoci palubního jeřábu," avizují hasiči na X. Rozloha požáru zůstává stejná. Na místě je podle jejich vyjádřneí po vystřídání 9 jednotek, 55 hasičů a 23 kusů techniky. „Pomocí série čerpadel se snažíme dostat vodu až k místu požáru."

Takzvaná hrabanka, tedy živá vrstva lesa, která na místě hoří, může mít i metr do hloubky pod povrch a právě tam probíhá požár. „Abychom takový požár uhasili, musíme doslova rozorat půdu. To se dělá buď vodním proudem, nebo speciálním vybavením."

Před 13. hodinou hasiči informovali, že vyšetřovatel určil příčinu požáru jako „neúmyslné zavinění". „Jinak řečeno, požár způsobil člověk. Zda úmyslně nebo neúmyslně se zjistit nepodařilo. Stejně jako konkrétní osobu," píší hasiči.

Těsně po 15. hodně hasiči informovali, že bylo ukončeno ukončeno letecké hašení. „Vrtulník Policie ČR společně s Leteckými záchranáři ze Středočeského kraje se vrací na základnu. Nadále provádíme rozhrabávání a prolevaní hrabanky. Současně vše kontrolujeme termokamerou," uvádí HZS Středočeského kraje na platformě X