Každý, kdo chtěl společnosti pomoci alespoň drobným finančním darem, měl včera příležitost přímo na ulici koupí symbolické bílé pastelky. Ta stála skutečně lidových dvacet korun.

„V ulicích máme sedm dvojic složených z dobrovolníků, pracovníků TyfloCentra i studentů. Oficiálně sbírka končí v 19 hodin, většina dvojic ale tou dobou už bude mít všechny pastelky vyprodané," uvedla včera ráno Gabriela Vavřinová, vedoucí mladoboleslavské pobočky TyfloCentra Praha, jež poskytuje sociální služby nevidomým a slabozrakým.

„V loňském roce se jednomu z našich týmů podařilo vybrat do kasičky největší obnos v rámci celých středních Čech. Uvidíme, jak se nám bude dařit letos," doplnila Vavřinová.

Jedna z dvojic se celé dopoledne pohybovala například kolem Bondy centra. Když jsme ji kolem půl jedenácté oslovili, ze stovky pastelek jí zbývalo prodat asi dvacet.

„Letos to nejde tak dobře jako v minulých letech. Velké množství podobných prodejců, kteří v posledních letech zastavují chodce přímo na ulici, přimělo lidi být opatrnější. Možná je to ale způsobeno všeobecným sklonem k šetření," zamyslela se Veronika Borovičková z TyfloCentra.

Výtěžek z celorepublikové akce opět poputuje na financování výukových programů pro lidi, kteří se učí zvládat samostatnou chůzi se slepeckou holí a žít plnohodnotný život s vážným poškozením zraku nebo s úplnou slepotou.