První velkolepý ohňostroj odpálí přímo o půlnoci ve městě automobilů, v Benátkách či Bělé můžete pyrotechnické efekty sledovat až na Nový rok večer.

Avšak na příchod nového roku se z druhé strany připravují i všechny složky integrovaného záchranného systému. Plné ruce práce budou mít tradičně nejen zdravotníci, ale také policisté a hasiči.

Není divu, že pozornost mladoboleslavských strážníků na sebe svrhává oslava Silvestra na Staroměstském náměstí. „Podílet se budeme v první řadě na přípravě akce. Znamená to, že pokud v centru města zůstanou zaparkovaná vozidla, musíme je odtáhnout. Navíc bude náměstí vzhledem k programu uzavřené pro veškerou dopravu, na což budou strážníci také dohlížet," vyjmenoval několik úkolů na poslední den v roce Tomáš Kypta, ředitel městské policie.

Plné ruce práce budou mít dále s odkláněním vozidel do okolních ulic, s kontrolou veřejného pořádku a po skončení akce i s dohledem nad pokojným rozchodem účastníků. „Během noci jsou dalším rizikovým místem sídliště, kde lidé odpalují pyrotechniku," dodal Tomáš Kypta.

Na náměstí se každý rok navíc sejde několik stovek návštěvníků, kteří jsou zvědaví nejen na kulturní program, ale zároveň si chtějí užít setkání s přáteli. O tom ví své nejen posádky rychlé zdravotnické služby, ale také lékaři Klaudiánovy nemocnice. „Nejčastějšími úrazy bývají drobné popáleniny od pyrotechniky, úrazy oka, řezné rány od skla a další běžná zranění," vyjmenovala mluvčí nemocnice Kamila Hamáčková.

Připomněla, že minulý rok byl odlišný v tom, že zrovna poslední den v roce mrzlo a na chodnících se vytvořila ledovka. Na chirurgickou ambulanci tak často přicházeli lidé, kteří uklouzli. „Kupodivu, záchytka byla prázdná," dodala s tím, že všem lidem, kteří se chystají na oslavy přeje, aby je přestáli ve zdraví a bez zásahu zdravotníků.

Kam na oslavy

Půlnoční ohňostroj na náměstí
Mladá Boleslav – Oslavit Silvestra i s ostatními obyvateli města můžete v Mladé Boleslavi na Staroměstském náměstí. Nezapomenutelná akce startuje ve čtvrtek úderem 21. hodiny. Ohňostroj jako již tradičně odpálí přesně o půlnoci. Těšit se můžete nejen na Rychlou rotu DJ Štěpa a Vojtu, ale i na videoparádu. 

Světla doprovodí Carmina Burana
Bělá pod Bezdězem – Velkolepá skladba Carla Orffa doprovodí tradiční novoroční ohňostroj na náměstí v Bělé pod Bezdězem. Rachejtle začnou k nebi stoupat v 19 hodin, o hodinu dříve zahájí svůj koncert v altánu rocková kapela Heretic. Ti, které bude po Silvestru bolet hlava, by neměli zapomenout špunty do uší.

S rytmickou hudbou z rádia
Benátky nad Jizerou – Je tradicí, že ohňostroj, jehož světla ozáří celé benátecké panorama, odpalovaný ze zámku doprovází hudba reprodukovaná rádiem Signál. Letos tomu není jinak. Novoroční ohňostroj v Benátkách začíná 1. ledna v 19 hodin, hudbu naladíte na frekvencích 105,7; 94,2; 89,2; 107,0 a 95,7.

Ohňostroj rovnou u rybníku Pískovák
Dolní Bousov – Ani v Dolním Bousově nezapomenou velkolepě zakončit starý rok a bouřlivě přivítat ten nový. Pravé silvestrovské veselí vypukne ve čtvrtek v 19 hodin na sále bývalé obecné školy Vlčí Pole. Novoroční ohňostroj si můžete vychutnat od 18 hodin pod širým nebem v Dolním Bousově, přímo u rybníku Pískovák.

Nový rok zahájí výšlapem na vrch
Dolní Krupá – V Dolní Krupé nečekejte žádný ohromující ohňostroj. Naopak. Do nového roku si naimpregnujte boty do terénu, namasírujte svaly a první den nového roku přijďte ke zdejšímu kostelu svatého Václava. Ve 14 hodin startuje tradiční zhruba tříkilometrový novoroční výšlap na vrch Radechov.