Desatero problémů města Mladá Boleslav 2010 - takový byl podtitul letošního setkání všech lidí, jimž není lhostejné prostředí, které je obklopuje.

Fórum Zdravého města bylo obvyklé pořádat v podzimních měsících. Letos ale organizátoři vyslyšeli připomínky frekventantů fóra a čas i místo konání změnili.

Zájemci se tak sešli v pondělí od 16 hodin v prostorách Vysoké školy Škoda Auto Na Karmeli, kam se beseda z Kulturního střediska Svět přesunula.

Na akci dorazilo asi osm desítek občanů i magistrátních úředníků, přítomni byli i vyslanci městské policie, Škodovky a projektu Zdravá města. Nechyběli samozřejmě ani zástupci sedmé velmoci.

V úvodu se všichni přítomní sesedli v přednáškovém sále, kde si vyslechli zhodnocení cílů z loňského roku. Co se nepovedlo? Tak například se nerealizovala výstavba padesátimetrového krytého bazénu. Odpovědní lidé stále analyzují výsledky ankety, kterou město pro tento účel vypsalo. Tzv. Jeden den klidu, omezení automobilů v ulicích, také zatím nebude. Hledá se optimální technicko legislativní řešení.

Mnohem více se ale prosadit podařilo: vznikly nové parkovací plochy (bolavé místo celého města), strážníci pravidelně kontrolují a z místa pobytu vykazují bezdomovce, mnoho chodníků a komunikací je nyní bezbariérových. K žádané rekonstrukci parku Šťepánka zatím plně přikročeno nebylo, investice krytá evropskými fondy se chystá v několika následujících letech.

Značné podpory se dostalo neziskovým organizacím poskytujících sociální služby. Na jejich činnost bylo rozděleno 1 400 000 Kč. Chvályhodnou aktivitou je také podpora programů drogové prevence u žáků obou stupňů základních škol. A jaké palčivé problémy vytyčili Boleslaváci letos?

Po zhodnocení práce přistoupili všichni účastníci k tomu, proč na Karmel vlastně dorazili, totiž k vlastní diskusi u kulatých stolů. Těch organizátoři připravili nemálo; zájemci mohli dávat k dobru své nápady a připomínky v rozmanitých oblastech: zdravý životní styl, zdravotní programy a služby ve zdravotnictví, ekonomika, životní prostředí, sport, vzdělávání – školy a rodina, sociální a psychosociální problematika, doprava, strategický rozvoj, kultura a společenský život.

Osazenstvo kulatých stolů vzalo do ruky připravené psací potřeby a společnými silami za účasti odborníků na danou záležitost jalo se sepisovat nejpalčivější problémy.

Ty byly nakonec sesumírovány a bylo o nich hlasováno tak, aby odpovědné orgány města měly k dispozici desatero věcí, které lidi trápí, a mohly zjednat náležitou nápravu nebo se o ni alespoň pokusit. Výstup bude každopádně zařazen do strategického plánu města.

Fórum zdravého města 2010 aneb Desatero problémů Mladé Boleslavi tedy dospělo k následujícím závěrům: za vůbec nejvíce řešení hodnou záležitost považují obyvatelé města koncepci odpadového hospodářství. Generel (ucelený projekt) dopravy města také vzbudil emoce. Senioři by si přáli klub s celoročním provozem, sportovci zase nový krytý bazén.

Pochopitelným požadavkem bylo urychlení prací na revitalizaci Starého Města. Lidé by také uvítali navýšení finančních příspěvků na podporu kulturních akcí, ozvaly se i hlasy volající po regulaci holubů.

KOMPLETNÍ DESATERO