VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zavalí nás? Aneb jaká je budoucnost odpadků?

Mladá Boleslav - Červnové setkání MBcafé bylo věnováno Centru průmyslového zpracování komunálního odpadu Mladá Boleslav, které má být prvním realizovaným projektem technologie tzv. mechanicko-biologické úpravy (MBÚ) odpadů v České republice.

15.6.2013 2
SDÍLEJ:

Skládka odpaduFoto: Jiří Ferkl

Na akci přijal pozvání Jan Habart, předseda českého sdružení pro biomasu CZ Biom, bývalý poradce ministra životního prostředí a pedagog České zemědělské univerzity v Praze, který se problematice odpadů, jejich úpravě a využití věnuje dlouhodobě. Ten popsal přítomným provozní a ekonomické aspekty různých technologií zpracování odpadu.

Jednatel firmy Compag Radek Lizec následně ve své prezentaci představil umístění, podobu a způsob fungování budoucího centra, jež má být uvedeno do zkušebního provozu v roce 2014.

Hlavním cílem akce bylo podle jejího organizátora Davida Hradiského seznámit laickou i odbornou veřejnost s projektem, který je klíčový pro další rozvoj našeho města a regionu.

„Vloni na podzim jsem začal sérií tematických příspěvků na portálu mb-eko.cz přibližovat plánovaný způsob, jak se vypořádat s omezením životnosti skládky v Michalovicích. Zakončením těchto snah je dnešní akce," uvedl Hradiský.

A co na setkání zaznělo? Asi 60 procent objemu vstupujícího komunálního odpadu bude použito na výrobu tuhého alternativního paliva. Tuhé, energeticky dále využitelné a nadrcené zbytky původního odpadu, které budou na základě požadavků společnosti Ško-Energo peletizovány.

Po splnění limitů stanovených pro obsah chloru, těžkých kovů i jiných sledovaných látek mohou být spáleny v teplárně Ško-Energo obdobně, jako se tam již nyní spolu s hnědým uhlím spaluje peletizovaná biomasa.

Tento způsob zpracování nepovede ke zvýšení emisí z teplárny Ško-Energo a tedy ani ke zhoršení kvality ovzduší v Mladé Boleslavi.

„Kromě toho, že příspěvek Ško-Energo k imisní zátěži území města je minimální je zajímavé i stanovisko doktora Habarta, který tvrdí, že sami producenti biomasy by raději viděli pelety v moderních kotlích k vytápění domácností, než v obřích zařízeních, které spálí odpady o řády čistším způsobem," doplňuje Hradiský.

Vytříděné a dále využitelné suroviny budou určeny k recyklaci.

Vylisovaná a mokrá organická složka bude zpracována v bioplynové stanici. Vyrobená elektrická energie bude primárně pohánět samotné zařízení.

Bioplynka bude zároveň produkovat také teplo. Jeho využití by mělo být podle všeho předmětem dalších diskusí, neboť není doposud jasné, budou-li energetické výstupy bioplynové stanice podporované jako obnovitelné zdroje.

Nevyužitelné zbytky odpadů budou skládkovány. To by se však mělo týkat pouze necelých 10 procent původního množství odpadu.

Ukládán bude na skládku, kterou provozuje Compag.

Výstavba zařízení kombinujícího mechanicko-biologickou úpravu odpadů a bioplynovou stanici je podpořena dotací Operačního programu životní prostředí ve výši téměř 180 milionů Kč.

Celkové náklady projektu dosáhnou výše více než půl miliardy korun,

Autor: Martin Weiss

15.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Technické vychytávky nepomohou, když to špatně funguje mezi sedadlem a volantem

Adventní trhy přitahují lidi nad očekávání Mladá Boleslav - Na večerní adventní trhy, které potrvají až do 23. prosince, si denně od 16 do 21 hodin najde cestu až tisíc lidí.
14

OBRAZEM: Adventní trhy přitahují lidi nad očekávání

Nehoda vlaku: Náhoda? Provokace? Nebo šlo o teroristický čin?

Mladá Boleslav – Již půl roku uplynulo od chvíle, kdy na Mladoboleslavsku na trati mezi Debří a Bakovem a později mezi Bezdězem a Bělou najely vlaky do spadlých stromů. Podle serveru Lidovky.cz stromy někdo úmyslně nařízl. 

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Bývalý vojenský prostor se stal rájem netopýrů

Milovice - Pozoruhodně bohatý výskyt netopýrů zaznamenali letos vědci na pastvinách divokých koní, praturů a zubrů a v jejich okolí. Bývalý vojenský prostor mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou poskytuje útočiště až dvou třetinám druhů, které v Česku žijí.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT