Nejen řidiči, ale i dopravní policisté už dlouhou dobu volají po stavebních úpravách zatáčky. Nyní se zřejmě dočkali. Kraj jako správce silnice slíbil peníze na nový projekt k narovnání zatáčky, která auta osudově vynáší. „V současné době se připravuje projektová dokumentace na změnu tvaru oblouku této silnice. Předpokládáme, že by úprava silnice měla být připravena k realizaci na podzim letošního roku. Do té doby bude vydáno územní rozhodnutí a stavební povolení,“ uvedla Helena Frintová, mluvčí krajského úřadu.

Jak přesně bude zatáčka upravena a kolik mají stavební práce stát, zatím není jasné. „Cenu v této chvíli bohužel nelze specifikovat, její odhad bude známý až po vypracování projektu,“ poznamenala Frintová.

Existuje dokonce komunitní facebooková stránka, která nehody eviduje a na níž si místní lidé občas z nepozorných řidičů dělají legraci. Obyvatelé Jiřic samozřejmě o nástrahách zatáčky dobře vědí, nezvládnou ji většinou ti, co nejsou zdejší a projíždějí tudy poprvé.

Že je situace s průjezdností zatáčky skutečně vážná, ukazují i čísla z policejních statistik. Z let 2008 až 2016 policisté na tomto místě evidují devadesát nehod. Sami ovšem přiznávají, že se dozví odhadem tak o třetině nehod z této zatáčky. V řadě případů totiž šoféři, kteří nejsou zraněni a nemají větší škody na autech, nehodu prostě neohlásí. „Chodí sem za chlapy, aby jim pomohli vytáhnout auta traktorem,“ potvrdila jedna z obyvatelek Jiřic.

PŘÍŠERNÝ TÝDEN

Pamatuje přitom z nedávné doby týden, kdy se v této zatáčce stala nehoda každý den. „Většinu dní pršelo a každou chvíli tam vyletělo auto. Ale většinou stačilo jen ho vytáhnout,“ vyprávěla žena z Jiřic.

Když půjde chodec po jednom nebo druhém kraji silnice, nebude se při pohledu do pole stíhat divit. V řádech desítek metrů jsou totiž kolem silnice kusy blatníků, části nárazníků, občas nějaké dráty a rozbité kusy skla. Plastových úlomků je tam nepočítaně. „Po větších nehodách jsem si všimla, že se lidé chodí dívat, jestli tam nenajdou nějakou součástku, kterou potřebují do auta. Občas to tam vypadá jako na malém vrakovišti,“ poznamenala obyvatelka Jiřic.

Při zmíněných devadesáti nehodách došlo k sedmi vážným a čtyřiašedesáti lehkým zraněním. Nejednou už při vyprošťování osob z auta asistovali hasiči a na pomoc musel přiletět i záchranářský vrtulník. Snad jen zázrakem není v policejních statistikách nikdo, kdo by následkem nehody v této zatáčce za posledních deset let zemřel.

MILIONOVÉ ŠKODY

Policisté vyčíslili i výši takzvaných ztrát z dopravní nehodovosti, které se týkají tohoto místa. Opět za období 2008 až 2016. Činí neuvěřitelných 67 milionů korun. „Je to zhruba 9,5 milionu za rok. V této částce jsou započítány hmotné škody na vozech po nehodách a například i finanční ztráty kvůli nemožnosti výkonu povolání u zraněných řidičů produktivního věku,“ vysvětlila policejní mluvčí Petra Potočná.

Dopravní policisté na celou situaci upozorňují dlouhodobě, dokonce předložili několik vlastních variant řešení. Možnosti umístění výstražného dopravního značení už se všechny vyčerpaly.

MARNÁ SNAHA

„Ze strany Policie ČR Nymburk byla dopravním inženýrem navrhována úprava této komunikace, buď ve smyslu levnější varianty, kterou je provedení povrchu s lepšími adhezními vlastnostmi a odpovídajícím dostředným sklonem zatáčky, nebo stavební úpravy spočívající v nahrazení dvou navazujících zatáček jednou zatáčkou vhodného poloměru,“ uvedla Potočná.

Jenže se nenašly peníze a návrhy policistů padaly pod stůl. Letošní rok by tedy v tomto smyslu mohl být pro motoristy pohybující se mezi Jiřicemi a Benátkami nad Jizerou nadějný.