Procházka na Radouč patří mezi nejoblíbenější cíle v Mladé Boleslavi. Míří sem nejen rodiče s dětmi a celé školní třídy, pohled na kolonie syslů si rádi vychutnají i dospělí.

Jenže snadno by se mohlo stát, že to všechno bude minulostí. Zatím neznámý nepřítel zvířat totiž začal syslí nory na Radouči zasypávat, jak Boleslavskému deníku potvrdila Milada Vrbová ze zdejší pobočky ochránců přírody.

„O tom, že někdo na Radouči zasypal pískem hlavní vchody do syslích nor v místě s jejich největší koncentrací za cedulí u Družstevníku, mě informovali učitelé z 1. základní školy," uvedla.

Je sice možné, že cílem bylo možná „jen" zneškodnění králíků, s jejichž přemnožením se Boleslav už týdny potýká, nicméně řešení je to velmi nešťastné. „Zasypání vchodů v samotném závěru nejvíce odnesou syslové, kteří již teď upadli do zimního spánku a bez přísunu vzduchu se v norách udusí jak mi potvrdila pracovnice z CHKO Kokořínsko paní Válová," vysvětlila dosah takového činu Milada Vrbová.

Ten, kdo má zasypání nor na svědomí, ovšem nejen vystavil riziku životy kriticky ohrožených syslů, navíc i porušil zákon a jde tak vlastně o trestný čin.

„Zasypávat nory v ochranném pásmu NPP Radouč podléhá přísným pravidlům a bez souhlasu příslušného orgánu nelze na plošině ani sekat trávu, natož upravovat povrch," dodala ochránkyně přírody.

close Zasypané vchodu do nor mohou mít fatální následky zoom_in

CHKO Kokořínsko a odbor životního prostředí tuto informaci rovněž dostali, a tak byli na místo vysláni policisté ovšem ti na místě nic neshledali.

Ochránci přírody nicméně důsledně varují před zasypáváním syslích nor, nebo už se zvířata na jaře neprobudí.