Obrovský zájem zaznamenali třeba v boleslavské lékárně Centrálka. „Pro respirátory přišla velká spousta lidí. Nemáme už nic, jsme vyprodaní. Doufáme, že nové dorazí v pondělí,“ okomentovala tamní lékárnice Michaela Havelková.

Velký nával v pátek zažili také v lékárně Dr.Max, která se nachází v Bondi centru. „Byl jsem si pro respirátory a prodávali je už jen maximálně po dvou krabičkách na zákazníka s tím, že brzo dojdou,“ okomentoval Jan Kopačka, který si ochranné pomůcky kupoval těsně po dvanácté hodině.

Už před čtrnáctou hodinou tady měli skladové zásoby vyprodané. Další respirátory však lékárna měla dostat ještě během pátečního odpoledne. Páteční nápor byl sice výjimečný, zvýšený zájem však v lékárně sledovali celý týden. O povinnosti respirátorů se totiž spekulovalo už delší dobu.

Ani v benátecké lékárně Mandragora se v pátek nezastavili. Do vyhlášení nařízení sem přišel pro respirátor jen sem tam někdo, kdo byl sám nemocný a nebo se chystal k lékaři. Pátek ale znamenal velký obrat. Zdejší zaměstnanci sdělili, že do začátku nového týdne se svými zásobami vyjdou, a doufají, že další ochranné pomůcky přijdou v pondělí.

Podobně na tom byla v pátek také dobrovická lékárna. „I u nás je zvýšený zájem. Pokud ale bude zásoby respirátorů mít dodavatel, tak je budeme mít. V pondělí nám mají dorazit další,“ popsala tamní lékárnice Jitka Honzů.

Naopak v nemocniční lékárně Klaudiánovy nemocnice respirátory mají. Podle mluvčí nemocnice Hany Kopalové nejde o nedostatkové zboží. „Zásobování probíhá a po víkendu očekáváme závoz,“ uvedla mluvčí.

V případě, že by třeba zásoby respirátorů v lékárnách i dalších obchodech přece jen došly, mohou se zájemci obrátit na společnost Mija v Mnichově Hradišti, která respirátory vyrábí. Už v pátek zde zaznamenali obrovský zájem ze strany zákazníků. Poptávka je převážně po respirátorech FFP2, firma ale vede i typ FFP3. „Nepředpokládáme, že by došlo k výpadku, jsme celkem předzásobení,“ popsal majitel firmy Jaroslav Mizera.