Vědomi si velkého počtu dětí jsou i rodiče, které nejspíš trošku ovládla i panika, způsobená propíráním tématu „vrchol baby-boomu". Začátek zápisu byl tudíž na většině boleslavských škol ve znamení návalu a front.

„Máme šest minut po druhé hodině, kdy zápis začal, a už tu máme pětadvacet dětí,"potvrzuje ředitel 6. základní školy Tomáš Suchý.

Stejná situace panovala i na 8. základní škole. „Hned po otevření dveří jsme tu měli frontu asi čtyřiceti zájemců. Pokud všechno půjde dobře, rádi bychom přijali všechny děti, kapacity na to máme. Ve hře je i varianta přijetí nové učitelky pro první třídu, zájemců na tuto pozici máme v tuhle chvíli asi patnáct," uvedla ředitelka 8. základní školy Jitka Houštecká.

Na některých školách ovšem už kapacity pro rozšíření počtu tříd nejsou, což je případ 9. základní školy Pastelka.
Jak vysvětlila ředitelka Iva Kollinová, v příštím roce počítají pouze se dvěma třídami. „Víc jich otevřít nemůžeme, nemáme prostory a nesplňovali bychom hygienické normy," vysvětlila ředitelka Pastelky.

A jak vnímají tenhle první krok do velkého světa ti, jichž se to týká nejvíc, tedy budoucí školáci? Je pro ně zápis stres, nebo si ho užívají?

„Já jsme se na zápis moc těšil, ve školce jsme se učili různé básničky, znám naši i adresu a vím, kdy jsem se narodil," pochlubil se malý Filípek, který přišel k zápisu na 6. základní školu. „Jenom mi moc nejde tkanička na botách, ale třeba to nebudou chtít vidět," zadoufal.

Na většině škol pomáhali se zápisem žáci z prvního stupně, převlečení za různé pohádkové bytosti, takže malí předškoláci celý akt vnímali spíš jako zábavnou soutěž.

Rodiče si mohli vybrat i podle zaměření škol, například na 3. základní škole otevřou opět hokejovou první třídu. „Zapsat se k nám přišlo 75 dětí, z toho je dvacet hokejistů. Už s tím máme zkušenosti, takže je rozdělíme podle ročníků narození, tak jak potom hrají zápasy," vysvětluje ředitelka 3. základní školy Brigita Šulcová.

Na Pastelce vznikne také sportovní třída, chodit do ní bude 16 fotbalistů a 12 basketbalistek. Dětí se sem přišla zapsat rovná stovka, takže téměř polovinu musela škola odmítnout.

Spokojenost naopak panuje na 5. a 6. základní škole. „Zapsali jsme 77 dětí, otevřeme tedy tři třídy, což je pro nás ideální stav. Ačkoliv ještě kapacity máme, bylo by to hodně náročné, otevřít zase čtyři první třídy," vysvětlil v sobotu před polednem, kdy zápisy skončil, ředitel Tomáš Suchý.

„My jsme zapsali 77 dětí, ještě musíme počítat s tím, že některé z nich budou mít odklad, takže i u nás otevřeme tři první třídy, v což jsem tajně doufala," pochvaluje si výsledky zápisu ředitelka 5. základní školy Marcela Pavlíková.

Podle zkušenosti zdejších ředitelů se odklad školní docházky týká zhruba 10 procent zapsaných dětí.

„Podle našich údajů k zápisům přišlo kolem 650 dětí, přesná čísla budeme znát do konce týdne. Můžeme ale všechny rodiče uklidnit, že všechny děti se do školy dostanou," dodal náměstek primátora Daniel Marek.

Přesné informace o počtu zapsaných dětí na jednotlivých školách najdete i na stránkách Boleslavského deníku.