Už popáté ho pořádal Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Klenice v Mladé Boleslavi. Podle předsedkyně Milady Vrbové letos dorazilo na pět desítek lidí. „Především děti ze základních škol, ale i dospělí. Ve srovnání s předchozími ročníky je zde nejvíce lidí,“ řekla Vrbová.

S úklidem nepořádku, za kterým stojí především bezdomovci, stavějící si zde svá obydlí, přišel pomoct i Jakub Jarzebczyk ze 6. základní školy. „Jsem zde poprvé a myslím si, že je potřeba takto pomáhat,“ uvedl. Nepořádku zde bylo víc než dost. V chráněné oblasti se podle Jakuba Regnera dalo najít opravdu cokoliv. „Našli jsme zde nejrůznější úkryty bezdomovců, koberce i starý počítač. Dělat by se to nemělo. Úklid dá docela zabrat,“ uvedl žák debřské základní školy.

Tento rok se ekologové pustili i do odstraňování náletových dřevin. „V posledních letech se území nevyužívalo, nesekalo a postupně zarostlo,“ poznamenala k víkendové akci předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová. Podle ní je nyní cílem vrátit území do původního stavu, tak, jak tomu bylo před mnoha lety. Z takto neudržovaného území totiž mizí chránění živočichové, například sysel.

Vizí ekologů je příští rok pustit na Radouč kozy, které by tam v ohradách spásaly trávu. Celá ohrada by se postupně posunovala podle rychlosti spásání. Zvířata by tak napomohla regeneraci celého území.