„Na shromáždění v německém Emdenu natvrdo řekli, že nám vezmou Superba a nechtějí, abychom dělali elektromobily," řekl Povšík, který tak poukázal na informace, které má k dispozici. Ty také údajně hovoří o tom, že koncern chce sdružit do podniku Volkswagen Emden, založeného v roce 1964, celou koncernovou rodinu Passatů, kam patří také Škoda Superb. Povšík považuje přesun nové generace Superba do Německa za definitivní. 

To je ale nejen v rozporu s nedávnými prohlášeními jak ze strany VW, tak ze strany vedení Škody, ale i z úst šéfa koncernových odborů Bernda Ostrloha. „Pro značku Škoda nejsou momentálně předpokládány žádné změny,“ řekl mluvčí Škody Zdeněk Štěpánek a se svou trochou do mlýna přispěchal už v říjnu i mluvčí německého koncernu. „Koncern Volkswagen v tuto chvíli žádné změny u své české značky Škoda Auto nechystá,“ řekl tehdy a současně ale upozornil na to, že koncern provádí průzkum kapacit a vytíženosti. Vyslal tím ovšem do společnosti signál, že vedení obřího kolosu sleduje, kde se daří vyrábět a kde ne s jasným cílem, situaci řešit a nastolit rovnováhu. 

Ilustrační foto
Škodovka hledá talenty pomocí scifipříběhů

A dalšího ubezpečení se škodovákům dostalo od nejvyššího šéfa Škodovky Maiera, který před nedávnem hovořil o tom, že mladoboleslavská automobilka přijde v roce 2019 s hybridem na bázi plug-in a v roce 2025 zákazníkům nabídneme pět vozů s čistě elektrickým pohonem v různých segmentech. „Těší nás, že první vůz značky Škoda s čistě elektrickým pohonem bude vyráběn v České republice,“ řekl předseda představenstva společnosti Škoda Auto a dodal, že toto rozhodnutí potvrzuje velkou důvěru koncernu v české zaměstnance. 

Jenže odborový předák, který současně sedí i v dozorčí radě firmy Škoda, ví své, zdá se. „V Emdenu je hodinová mzda téměř 50 eur, ve Škodě čtyřikrát méně, proto se o zaměstnanost nebojím. Nám se kvůli našim mzdám vždycky nějaká práce dá,“ řekl a současně poukázal na to, že případná ztráta jednoho modelu by na zaměstnanost žádný vliv mít neměla. Nicméně vyjádřil obavu nad budoucností Škodovky, protože vzít firmě její značkovou loď je špatný signál. Navíc podle něj nevychází Volkswagen Škodě vstříc a nejmodernější technika se do škodovek dostává až se zpožděním nebo vůbec.

„Závidí nám úspěch a my přitom děláme jen to, co chtějí,“ řek Povšík a nazval Škodovku Popelkou, která dostává nelehké úkoly a když je splní, přijde trest. „Ale kdepak, děláme si to sami, že si necháme líbit věci, které se po nás chtějí," reagoval na zprávy z tisku i ze Škodováckého odboráře M. V., který ve firmě pracuje od roku 1996. „To, co si vedení dovolí k nám, si nedovolí doma v Německu nebo ve Španělsku, velmi o tom pochybuju.“ 

S blížícím se koncem roku ve čtvrtek putovaly ve městě automobilů na své místo velké světelné vánoční ozdoby, které město zavěšuje především na pouliční osvětlení.
OBRAZEM: Mladá Boleslav se mění ve vánoční město


Odbory se nechaly také slyšet, že jejich cílem je vyjednat dvouciferný nárůst mezd, zásadní růst příplatků a dalších součástí platů. V neposlední řadě půjde o zavedení 18směnného režimu, který firma v současné době považuje za důležitý. „Naše stanovisko je zachovat všechny modely a elektrovůz vyrábět v Mladé Boleslavi. Na to ale právě potřebujeme flexibilitu včetně 18směnného systému také v závodě Mladá Boleslav stejně jako v závodě Kvasiny,“ vysvětlil Maier a dodal, že se má v brzké době rozhodnout o investicích do elektromobility a také naznačil, že pokud by se to nepovedlo, musela by firma uvažovat o přesunu kapacit do zahraničí.


„Takové vydírání jsem tady ještě nezažil,“ řekl na to konto odborový předák. Jisté je, že odboráři v Boleslavi hlásí připravenost jít za své požadavky do stávky. V úvodníku Škodováckého odboráře se totiž píše, že pokud firma neuslyší na lidství, může se práce ve firmě zastavit i na 10 až dvacet dní. 

Ilustrační foto.
Adventní trhy se stěhují do parku na Výstavišti. Ve hře je i ruské kolo

DANIEL PORAZIL