Výměna miminek v třebíčské porodnici stále hýbe celou republikou. Na neuvěřitelnou záměnu se přišlo před pár dny. Vše je ale ještě v živé paměti. Obavy mohou mít především nastávající maminky. Všichni si stále kladou otázku, jak k tomu vůbec mohlo dojít? Nemůže se něco podobného stát i tady v Mladé Boleslavi?

„Po ošetření a vyšetření dítěte na porodním sále dostane miminko na ruku plastový náramek, který nelze sundat. Přestříhává se až těsně před propuštěním domů,“ uvedla první způsob označení dětí primářka dětského oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi Anna Štolcová. Stejný náramek, na němž je uvedeno jméno dítěte, datum narození a pořadové číslo dítěte, má i jeho matka.

Na nožičku dítěte se dále napíše jeho příjmení. „Popisují se genciánovou violetí, což je fialová barva, která dětské pokožce nijak neškodí,“ uvedla staniční sestra dětského oddělení Alena Mikešová. Posledním způsobem, kterým v mladoboleslavské porodnici děti po porodu označují, je cedulka přišpendlená na zavinovačce.

Nad celou záměnou v třebíčské nemocnici si tak neustále lámou hlavu jak zdravotníci ve zmíněném zařízení, tak i tady v Mladé Boleslavi. „Z devadesáti procent jsou u porodu přítomni také tatínkové, kteří si neustále děti fotí. Otec je tak i u samotného měření a vážení svého potomka,“ uvedla primářka Štolcová, která se zaráží nad tím, že nikomu nepřišlo zvláštní, že děti jsou těžší, respektive lehčí, než by měly být.

„Dítě po porodu ubere na váze, ale ta odchylka je maximálně deset procent,“ uvedla staniční sestra. Podle ní je to jedna z věcí, která měla zdravotní personál „trknout“, že není něco v pořádku. Dítě začne znovu přibírat na váze přibližně po třech dnech.

„Samotné označení dětí provádí sestra, která dítě přebírá ihned u porodu,“ upřesnila primářka Štolcová. Není to tedy tak, že by se narozené dítě odneslo z porodního sálu a někdo jiný ho poté označil. „Když odnášíme dítě ze sálu, hned za námi jde tatínek s kamerou nebo foťákem v ruce, který celou proceduru pečlivě sleduje,“ doplnila informaci Alena Mikešová.

Často se také praktikuje to, že dítě zůstává po základním ošetření společně s matkou několik hodin na porodním sále. „Matka ho chová na prsou. Přestože se říká, že si jsou děti po porodu velmi podobné, není tomu tak. Maminka, když vidí své miminko, tak si jeho obličej zapamatuje a vždycky ho pak rozezná od ostatních dětí,“ myslí si primářka Štolcová. Její tvrzení připouští i novopečená maminka Petra Fečová. „Viděla jsem to v televizi, ale strach jsem z porodu neměla. Už jsem tady rodila jednou a vím, že je tady všechno v pořádku,“ uvedla maminka malého Davida. Platit by to nemuselo například jen tehdy, kdy je matka po narkóze.

Když se děti převážejí z porodních sálů na pokoj ke své matce, jsou už vždy řádně označené. Stejně tak i jejich matka. „Mohu tedy říct, že záměna je vyloučena,“ uvedla primářka Anna Štolcová.

A jak celou událost z třebíčské nemocnice vnímají mladoboleslavské sestry a lékaři? „Je to nepříjemné. Samozřejmě i my máme malou obavu z toho, aby se něco podobného nestalo tady u nás. Ale musím říct, že máme výborný personál a k tomu vychováváme také nové sestřičky, které sem nastoupí. Jsem s nimi opravdu velice spokojená,“ řekla Anna Štolcová. K záměně dětí nesmí dojít ani v tom případě, že je na porodním sále zmatek, například když v jednu chvíli rodí více maminek. „Každý porod má u nás na starosti jeden člověk, který všechno bedlivě sleduje. Pokud tedy lékař u porodu přechází, musí se o organizaci postarat jedna ze sester. Neexistuje, že by se dvě děti někam odnesly a špatně označily. To tady neexistuje!“ řekla primářka dětského oddělení mladoboleslavské nemocnice Anna Štolcová.

„Také se nám stalo, že se nám narodily tři děti v rozmezí jedné minuty. Máme ale dostatek zdravotního personálu – dvě sestry a sestra z porodního sálu, která vše zařídí. U každého dítěte je jiná sestra, proto vůbec nechápu, jak v třebíčské nemocnici mohlo k záměně dojít,“ přiblížila Mikešová. „Máme to tady pojištěné tak, abychom dokázali vše zvládnout i případě velkého počtu porodů,“ dodala primářka.

K záměně miminek ale v mladoboleslavské nemocnici už v minulosti jednou došlo – v roce 1975. Tehdy miminka oblékaly zdravotní sestry a právě přitom došlo k záměně. Na vše se ale přišlo během pár hodin. Ještě týž den putovala miminka zpět ke svým pravým maminkám. Na záměnu přišly zdravotní sestry. „Pro všechny to bylo velmi nepříjemné. Z toho vzniklo velké ponaučení pro všechny, a to přetrvává do dneška,“ vzpomněla Anna Štolcová.