Žáci a vedení Základní umělecké školy v Mnichově Hradišti se mohou radovat z nově zrekonstruované bývalé konírny v areálu školy, kde vznila galerie, dílna řemesel a velký ateliér. Tu v pondělí slavnostně otevřeli představitelé města společně se středočeským hejtmanem Davidem Rathem.

Rekonstrukce historické budovy se vyšplhala na 6,6 milionu korun. Z nich převážnou část uhradily finance z Evropského fondu pro regionální rozvoj. „Tento projekt je příkladem, jak mohou peníze z evropských fondů pomáhat. Tady je vidíme už materializované do věci, která bude sloužit všem zdejším občanům a hlavně dětem k velmi pozitivním aktivitám,“ řekl David Rath.

„Vznikly zde prostory pro dílnu řemesel s hrnčířským kruhem a pecí, stolem na práci s kovem nebo se dřevem. A nechybí ani krb a výheň pro práci s ohněm,“ uvedla ředitelka ZUŠ Eva Ševců. Navíc přibyla i malá galerie – dvě výstavní místnosti, kde budou vystavovat jak žáci, tak absolventi i vyučující.

Jedna z nich bude sloužit jako přednášková a s interaktivní tabule, kde lze přednášet s projekcí. „Na interaktivní tabuli může vyučující promítat, zapisovat, měnit věci v programu, nebo střídat programy které použije k výuce, vysvětlila ředitelka.

V horním patře konírny je nyní velká kreslírna, osvětlená střešními a mansardovými okny. „Zde je prostor pro výuku ateliérové kresby a v části místnosti je pamatováno i na relaxační posezení,“ dodala ředitelka.

V další etapě by měl v areálu dvora před konírnou vyrůst amfiteátr, kde by se v budoucu mohla odehrávat různá vystoupení nebo koncerty.