Mezi ty školy, které chtějí značně neobvyklé pololetí ukončit alespoň trochu klasicky, tedy v poslední školní den, patří třeba základní škola v Bakově nad Jizerou. Žáci se však musí připravit na dodržování opatření. „Děti přijdou do třídy s čestným prohlášením o bezinfekčnosti a dostanou tam vysvědčení,“ uvedla zástupkyně ředitele bakovské základní školy Věra Bartošová.

V Základní škole Kosmonosy proběhne dokonce i tradiční poslední zvonění. Deváťáci se tedy rozloučí ve stejném stylu jako všichni jejich předchůdci. „Zakončení školního roku bude klasické, na nádvoří se odehraje poslední zvonění a rozloučíme se tam s našimi deváťáky,“ uvedl tamní ředitel Milan Petráš.

Samotné vysvědčení ale děti dostanou velmi nestandardně – a to tam, kde si to paní učitelky naplánovaly, tedy klidně i venku v parku. Možnosti v Kosmonosech totiž promýšleli ještě v době, kdy se nevědělo, jaká bude červnová situace.

Ani základní škola v Benátkách nad Jizerou nebude mít předávání v naprosto klasickém stylu. První stupeň si pro vysvědčení přijde normálně do třídy, ale stupeň druhý jej dostane venku, v přírodě. „Všechny děti mohou přijít. Pokud se někdo z rodičů bojí, může se zastavit v pozdějším termínu,“ poznamenal ředitel benátecké základky Radek Dostál.

Naproti tomu na Základní škole Dr. E. Beneše v Mladé Boleslavi dostanou všichni žáci vysvědčení už dneska. „V osm hodin budeme rozdávat prvnímu stupni, děti pak mohou zůstat ve škole, nebo jít domů. V deset hodin přijdou žáci druhého stupně,“ popsala, jak proběhne konec roku ředitelka Brigita Šulcová.

Úplně zvlášť pak přijdou žáci devátých ročníku, kteří vysvědčení převezmou v úterý.

Navzdory tomu, že většina dětí tu převezme vysvědčení už dnes, mohou žáci školu navštěvovat až do úterý. „Děti byly dlouho doma a rodiče těžko sháněli hlídání, tak jsme jim chtěli pomoci. Pro ty, kteří přijdou, máme připraveny různé hry, povídání, nebudou se už učit,“ doplnila Šulcová.

V případě klasifikace za druhé pololetí se oslovené školy řídí nařízením ministerstva školství, které říká, že děti mohou dostat stejnou známku, jakou měly v prvním pololetí. Dále se přihlíží k výsledkům studia do 10. března. Známka se však nikomu nemohla zhoršit, maximálně vylepšit. Pokud někdo výuku v době nouzového stavu zcela ignoroval, tak mu na některých školách hrozí, že bude doklasifikován v září. Většinou k tomu ale školy nepřistoupily.