„Máme strach, že by se s námi provozovatelé automatů či sázkových kanceláří soudili."
To je mantra, kterou se ohání vedení boleslavské radnice, kdykoliv dojde na definitivní zákaz hazardu ve městě.
Návrh opozice, s nímž na posledním jednání zastupitelů přišla v souvislosti s hlasováním o povolení další „hazardní" adresy, byl opět smeten ze stolu. Nová provozovna nebude, ale na původních místech se může hrát vesele dál.
„Od doby, kdy zákon vstoupil v platnost, zakázalo hazard na svém území zhruba 600 obcí v republice, to je téměř 10 procent, a o žádných žalobách není nic známo," argumentoval Karel Horčička (ČSSD). Jak to funguje v dalších městech na Mladoboleslavsku?
„Obecně závaznou vyhlášku, která hazard zcela zakázala, jsme přijali hned v roce 2012. Některé smlouvy stále ještě dobíhají, ale blížíme se úplnému vymýcení hracích automatů. Nikdo se s námi nesoudil," konstatuje starosta Kosmonos Miroslav Vaněk.
„K úplnému zákazu u nás nedošlo. Po vzájemných ústupcích ze strany města i provozovatelů jsme zformulovali přísné podmínky automaty sledují kamery a z ulic zmizela reklama," říká Jaroslav Král, starosta Benátek.
Také v Mnichově Hradišti byl hazard plošně zakázán. O několik měsíců později však byla vyhláška zrušena, ovšem důvod opatření nebyl nikdo ochoten veřejně okomentovat. Na celkem pěti místech ve městě se tak nyní hraje dál bez regulace.
V Bakově nad Jizerou přijde tato otázka na přetřes opět na konci března. Přestože zákaz zde v tuto chvíli platí bez výjimek, provozovatelé iniciovali znovuotevření otázky.
Prý jim přivýdělek z hracích terminálů schází. Ani zde se však nikdo nesoudil, případné protestní hlasy byly prezentovány formou diskuze.
Jak ukazuje zkušenost z měst na Mladoboleslavsku, ani bezvýjimečný zákaz hazardu nemusí být definitivní. Přestože oslovená města se co do velikosti s Mladou Boleslaví nemohou srovnávat, žádný případ z okolí dosud nepotvrdil, že zákaz hracích automatů nutně přináší nákladné soudní spory.