Návštěvníkům jsou ve hvězdárně k dispozici dalekohledy, které jsou již proslulé svými pohádkovými jmény Dlouhý, Široký a Bystrozraký. „Dnes jsou skvělé podmínky pro sledování Měsíce. Je dobře osvětlený, proto můžeme dobře sledovat jeho povrch. Lze zřetelně vidět měsíční krátery,“ vysvětluje Brom. Kromě Měsíce odhalují dalekohledy také planetu Mars. Je to v tuto dobu jediná viditelná planeta, avšak ani ta není příliš dobře vidět. Přicházejí totiž mraky.

K hlavním aktérům večera patřilo souhvězdí Orionu, Býka a Blíženců. Co se týče Orionu, tentokrát se zájem obrací k Velké mlhovině Orionu. „Můžete zde vidět, jak to všechno začíná. Mlhovina se skládá z prachových částic a plynů, a právě z nich vznikají nové hvězdy,“ poučuje vedoucí hvězdárny.

Od Orionu se přesouváme k souhvězdí Býka, přesněji k Plejádám. Jedná se o seskupení hvězd, které někdy označujeme jako Sedm sester. Tento název vychází z řecké mytologie. Sedm sester bylo natolik krásných, že musely utíkat před muži. Při jejich prchání před Orionem se bohové slitovali, učinili z nich holubice a vyzvedli je na oblohu.

Zajímavá je také mytologie souhvězdí Býka a Orionu. Hvězdy na noční obloze nám ukazují výjev, kdy Býk zápasí s lovcem Orionem. Orion má natažený luk a čeká na útok býka. Viditelná jsou také souhvězdí Velkého psa a Malého psa, kteří podle mytologie doprovázejí Oriona na noční oblohu.

Kristýna Žáková