Podivná žlutá kapalina se objevila v potoce ve Vinci, příměstské části Mladé Boleslavi. Na podivnou hmotu, která do potoka rozhodně nepatří, upozornili v úterý obyvatelé Vince místní hasiče, kteří rovněž zalarmovali své kolegy profesionály z Mladé Boleslavi.

„Ten potok se vlévá do Jizery, a obávali jsme se, aby nešlo o toxickou látku, která by v Jizeře mohla napáchat více škod,“ shodli se včera místní lidé. Na místo proto vyrazili hasiči a také starosta Vladimír Štecha, policisté či odborníci z Odboru životního prostředí Magistrátu města Mladá Boleslav.

Barva, nebo jedy?

Nikdo ovšem stále nedokázal látku identifikovat. Včera do Mladé Boleslavi přijela také chemická laboratoř a převzala vzorky pro další analýzu. „Jaká látka to byla, ale zatím nevíme. Nikterak nezapáchala, ani jsme se s ní dosud nesetkali, počkáme na výsledky analýzy,“ řekl ve středu večer operační důstojník HZS Mladá Boleslav.

Podle prvních informací se mohlo jednat o zbytek barvy, jenže to se vzhledem k velkému množství nepotvrdilo. Panují obavy, aby se 2,5 kilometrová skvrna nedostala do řeky Jizery. Hasiči na místě v noci na středu vytvořili provizorní přehradu. Společnost Vodovody a kanalizace skvrnu odčerpala.