Do Mladé Boleslavi z Kolína to není úplně coby kamenem dohodil. Podroušené lidi, které je potřeba „ubytovat“ na záchytce, proto bude nutné do Boleslavi dovézt; to bude mít na starosti buď policie, nebo strážníci.

Ani strážníci, ani policisté v tuto chvíli nepředpokládají, že by to měl být problém zvládnout. Jen pro ilustraci: vedení města uvedlo, že zatímco před pár lety zaznamenali ročně 400 případů, kdy lidé služby záchytné stanice využili, letos jich bylo zhruba 170.

„Nepočítáme, že by to měla být extra zátěž, případů opravdu není tolik. Budeme vše vyhodnocovat, až protialkoholní záchytná stanice nebude,“ odpověděl ředitel kolínských strážníků Viktor Prokeš na dotaz, zda novinka nebude pro městskou policii přítěž.

Podobně to vidí i Martina Fejfarová, mluvčí kolínských policistů. „O situaci víme, měli jsme jednání s ostatními subjekty, jsme na ni připraveni. Nepředpokládáme, že by to mělo zkomplikovat provoz,“ uvedla.

Šéf kolínských strážníků Viktor Prokeš dokonce vidí v situaci i možnou úlevu pro městu. „Byli jsme spádovou záchytnou stanicí. To znamená, že nám sem přijížděli i z blízkého okolí lidé, kteří tu i mohli zůstávat,“ řekl.

Kolín rozhodnutí zrušit záchytnou stanici zdůvodňuje několika argumenty. Jak uvedl kolínský místostarosta Michael Kašpar, je to zejména kvůli výraznému zpřísnění legislativy. „Zároveň v posledních letech velmi výrazně poklesl počet záchytů. Stejně tak je samozřejmě problematická dobytnost - spíše nedobytnost - pohledávek vůči některým klientům protialkoholní záchytné stanice,“ vysvětlil.

Podle jeho slov situaci komplikuje i další fakt. „Už po několik let jsme nejen my nuceni opakovaně využívat příslušné oddělení Oblastní nemocnice Kolín - rentgenové pracoviště, chirurgická ambulance, ultrazvuk, aj. - a to vzhledem k opakované nepřítomnosti lékaře přímo v místě poskytování služby tohoto zařízení po celou provozní dobu,“ vysvětlil místostarosta. „Situaci jsme opakovaně řešili se zástupci Krajské záchranné služby a shodli se na nutnosti přemístění stanice do areálu ONK. Situaci taktéž opakovaně řešíme se zástupci státní policie i se zástupci obecní policie,“ podotkl.

Místostarosta Michael Kašpar uvedl, že po řešení situace s vedením kolínské nemocnice, městskou policií i Policií ČR tu existuje předpoklad, že výrazně klesne počet lidí, kteří končili na záchytce. „Nebyli jen z Kolína, ale i z širokého okolí. Tito lidé nejen, že v Kolíně končili na protialkoholní záchytné stanici, ale brzy ráno po propuštění v Kolíně zůstávali a nezřídka se vraceli na stanici opakovaně. Do situace se chce vložit i PČR, kdy agresivní klienti budou - pokud budou zdravotně v pořádku- umísťování a zajištěni v cele PČR,“ řekl.

Provoz kolínské protialkoholní záchytné stanice nebyl ani nijak levný, podle vedení města letos dosáhly náklady částky 1,8 milionu korun. Jak uvedl místostarosta Michael Kašpar, s některými okolními obcemi byly uzavřeny veřejnoprávní smlouvy, díky kterým přispívaly na provoz stanice. Udělá totéž Kolín s Mladou Boleslaví? „V případě záchytů kolínských občanů je město samozřejmě připraveno jednat o veřejnoprávní smlouvě,“ řekl místostarosta.

Vedení Mladé Boleslavi není z vidiny rušení kolínské stanice nadšené. „Situace ohledně zavření kolínské záchytky nás samozřejmě netěší a myslíme si, že je to chyba, situaci však jako město nemáme možnost ovlivnit,“ uvedla mluvčí mladoboleslavského magistrátu Šárka Charousková. Zatím žádná opatření dopředu přijímat vedení Boleslavi nebude, podotkla. „Uvidíme, co nám ukáží první týdny nové situace,“ řekla.

Obavy, jaký dopad tato situace bude mít, město má, uvedla. „Nicméně stále věříme, že nepůjde o masové využívání mladoboleslavské záchytky. Pokud by tomu tak bylo, bude to samozřejmě vyžadovat řešení z naší strany a budeme připraveni na to učinit patřičné kroky,“ naznačila Šárka Charousková.

Mladoboleslavskou záchytnou stanici provozuje Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, město na ni přispívá zhruba částkou 240 tisíc korun ročně. Klaudiánova nemocnice se ale na novou situaci připravuje. Jak řekla mluvčí nemocnice Hana Kopalová, chystá se zvýšení kapacity ze 3 na 6 lůžek. „Budeme žádat o navýšení částky z kraje na provoz. Nyní lze jen těžko posuzovat, jak to bude fungovat. Vše ukáže až praxe – kolik lidí sem vůbec z Kolína přivezou,“ uvedla. Personál navyšovat zatím nemocnice neplánuje, ale uvidí podle praxe – a pokud by to bylo potřeba, jednalo by se podle jejích slov o sanitáře.

Ve Středočeském kraji tak podle všeho zůstanou dvě záchytné stanice – v Mladé Boleslavi a Příbrami. Několik tzv. expektačních lůžek existuje i v kladenské nemocnici v rámci centrálního urgentního příjmu. Bude to stačit? To se ukáže až v následujících měsících.