Silnice spojující Dolní Krupou s Bílou Hlínou je doslova poseta přejetými žábami. Přejít poměrně frekventovanou silnici se pro řadu z nich stává osudným. Ekologové z Českého svazu ochránců přírody Klenice v Mladé Boleslavi tam proto pravidelně budují bariéry.

Potřetí jim v tom přijeli pomoci i studenti mladoboleslavské Střední odborné školy v Jičínské ulici. Podle pedagožky Zuzany Dvořákové stejně jako v minulém roce jde o studenty prvního ročníku. „Stavět bariéry bránící migrujícím živočichům ve vstupu na vozovku jsme sem přijeli v rámci environmentální výchovy na naší škole,“ řekla Deníku Dvořáková.

Na studenty 1. B tak čekala nelehká práce. Zatlouct do země desítky dřevěných kolíků a natáhnout stovky metrů dlouhé síťoviny. To všechno v délce přes jeden kilometr. Síť v celé délce bylo třeba pořádně zahrabat do země, aby žádný z obojživelníků nemohl pod zábranou prolézt.

„Studentům to přinese konkrétní seznámení s ochranou přírody, konkrétně to, jak ochránit žáby, které přecházejí z lesa do místního rybníka přes frekventovanou silnici,“ uvedla dále Dvořáková.
Tomu všemu předcházela beseda o tom, jak se obojživelníci rozmnožují.

Že jde o opravdu nebezpečný úsek, svědčí podle předsedkyně Českého svazu ochránců přírody Klenice v Mladé Boleslavi Milady Vrbové velké množství žab chycených do pastí. „Při loňském ročníku se podařilo přenést kolem 1300 ropuch a několik skokanů,“ dodala Vrbová.