Migrace těchto živočichů podle předsedkyně Českého svazu ochránců přírody Klenice v Mladé Boleslavi už v této lokalitě začala. „Našli jsme zde totiž už několik přejetých ropuch,“ řekla Vrbová. Další ropuchu se ekologům podařilo bezpečně přemístit do přilehlé tůně.

Právě proto v této lokalitě staví ekologové bariéry už po čtvrté. Každoročně pak pomáhají přenést přibližně tři stovky obojživelníků. A druhová rozmanitost je zde opravdu široká. „Většinou se jedná o ropuchy, ale jsou zde i kriticky ohrožení živočichové. Jde například o blatnici skvrnitou, skokana ostronosého a štíhlého, kuňku obecnou, ale i čolka,“ prozradila nejvýznamnější druhy živočichů ekoložka Milada Vrbová.

Mezi dobrovolníky, kteří se stavbou bariér pomáhali, byl i Ludvík Podstatný z Debře. „Pomáhal jsem zde se stavbami ještě v dobách, když je zde budovali rybáři, což už je mnoho let. A je to opravdu potřeba. Nezodpovědní řidiči totiž žáby na silnici přejedou. Mnohdy se ani nesnaží je vzít mezi kola, aby se jim nic nestalo. Jednoduše je přejedou,“ řekl.

Na živočichy chycené do pastí by si ale lidé měli nechat zajít „chuť“. Jsou totiž chráněni zákonem. „Pokud by jim člověk nějakým způsobem ubližoval nebo je dokonce zabíjel, tak by mu každopádně hrozila pokuta. Například kriticky ohrožení živočichové jsou velmi cenní, tam by se už mohlo jednat o trestný čin,“ upozornila nenechavce Milada Vrbová, předsedkyně Českého svazu ochránců přírody Klenice v Mladé Boleslavi.

Podhradská tůň patří mezi přírodní památky. Slepé rameno řeky Jizery leží těsně pod silnicí spojující Bakov nad Jizerou a Debř. Jde o jedno z mála zachovalých podmáčených území. Kromě řady chráněných obojživelníků zde roste i mnoho významných rostlin – například stulík žlutý. Dokonce se zde vyskytoval i ledňáček. Chráněné území tak představuje velice cenný mokřad. „Říká se, že právě toto území patří k nejvýznamnějšímu v celých středních Čechách,“ prozradila Deníku Milada Vrbová.