V minulém roce měla na pohřebné nárok osoba, která vypravila pohřeb osobě, která měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území republiky, nebo byl pohřeb vypraven v České republice. V současné době se však pohřebné vyplácí pouze v případech, kdy rodiče vypraví pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo nezaopatřenému dítěti, pokud zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území republiky.

„Těžko říci, jak se odebrání pětitisícového příspěvku promítne do budoucnosti, ukáže to až čas. Na každého to bude mít jiný dopad, jelikož se lidé pohybují v různých sociálních sférách. Řekl bych, že do budoucna je možné dokonce i to, že lidé budou pohřebním službám dlužit peníze,“ uvedl Petr Šimek, majitel pohřební služby Pieta v Mnichově Hradišti.

Kromě zrušení pětitisícového příspěvku si dále lidé sáhnou hlouběji do kapsy se zvýšením daně z přidané hodnoty, která cenu posledního rozloučení se zesnulými v letos také o něco navýšila.

„U nás se celková cena pohřbů zvýšila s nárůstem daně z přidané hodnoty. V současné době lidé za pohřeb zaplatí kolem patnácti tisíc korun. Nejdražšími položkami jsou převoz zesnulého, květiny a rakev,“ řekl Šimek.

A jaká je situace do budoucna? Mají se lidé na Mladoboleslavsku obávat dalšího zdražování posledního rozloučení se zesnulými? Podle Předsedy Sdružení Pohřebnictví ČR Julius Mlčocha to lze očekávat. „Obecně se dá říci, že v průběhu roku budou ceny kremací a pohřebních služeb upraveny tak, aby kopírovaly zvýšené náklady na energie a pochopitelně i vyšší sazbu daně z přidané hodnoty. Ceny elektřiny a plynu od Nového roku vzrostly v průměru téměř o desetinu a zejména menší pohřební služby nemohou vyšší náklady na kremace či skladování mrtvých těl v chladicích boxem dlouhodobě absorbovat na úkor svého podnikání,“ vyjádřil se Mlčoch.