Sedmatřicetiletý Lukáš Voleman je novým místostarostou Bělé pod Bezdězem. Po politickém zemětřesení, které začalo odvoláním exstarosty Milana Lomoze, je v úřadu dva měsíce. V rozhovoru prozradil, nejen jestli už se v kanceláři aklimatizoval, ale také jak složité bylo opustit práci u Policie ČR.

Do funkce místostarosty jste nastoupil před dvěma měsíci poté, co se v Bělé pod Bezdězem vyměnilo celé složení vedení města. Zastupitelé nejenže odvolali exstarostu Milana Lomoze, ale ruku v ruce s ním šla i celá rada. Jak jste si za tu dobu zvykl na své nové povolání?
Myslím si, že celkem dobře. Nastěhoval jsem se, jestli to tak lze říct, do kanceláře, kde přede mnou býval právě Milan Lomoz, a snažil jsem se to tady uzpůsobit tak, abych se tu cítil jako doma. V rámci možností jsem tu uklidil a trochu jinak jsem si uspořádal stůl. Ale to jsou spíš detaily. Jinak tady zůstalo vše při starém.

Jako každý veřejný činitel určitě ve své kanceláři trávíte spoustu času. Přinesl jste si sem něco svého?
Jestli máte na mysli obrazy a podobně, tak to ne. Koupil jsem si akorát kozla na špejli a zapíchl ho do květináče naproti vchodu. Byli jsme s paní starostkou tehdy kupovat dárky, které při jedné příležitosti věnovalo město, a on se mi moc líbil. Je to ale spíš taková recese.

Kvůli kandidatuře na místostarostu jste musel opustit pozici policisty Obvodního oddělení Bělá pod Bezdězem. Co vás k tomuto kroku vlastně přimělo? Co bylo tím impulzem? Do té doby jste zastával pozici zastupitele a člena rady. Ve vedení Bělé ale nastalo zemětřesení a vaše rozhodnutí přispělo k tomu, že se situace uklidnila …
Od Policie ČR jsem odešel po šestnácti letech a jednom měsíci. V současné době mám smlouvu pozastavenou, to znamená, že jsem pro funkci ve vedení města uvolněný a pokud bych na konci volebního období už nekandidoval, nebo bych nedostal důvěru voličů, můžu se vrátit zpět. Nicméně, co mě přimělo. Do zastupitelstva jsem kandidoval poprvé v roce 2014 a to z jednoho prostého důvodu. Celý život, kromě asi dvou let, bydlím v Bělé a záleží mi na tom, co se zde děje. Setkal jsem se s tím, že lidé umí hlavně kritizovat, a tak jsem si chtěl řízení města vyzkoušet na vlastní kůži. Kromě toho kritiku nemám rád a chtěl jsem se podílet na tom, aby se poměry a život v Bělé zlepšily.

To znamená, že jste se najednou dostal na opačnou stranu, přímo do dění. Jak jste to vnímal? Přece jen jste v politice první volební období a hned jste zažil odvolávání a intriky.
Byla to velká změna. Na druhou stranu jsem si na sesazení exstarosty Milana Lomoze z funkce udělal vlastní názor. Podle mě se sice dopustil špatného postupu při rekonstrukci dna koupaliště, ale na druhou stranu to nebylo nic, za co by si zasloužil odvolání. Rozumím tomu, že se to mohlo stát, protože mu chyběly zkušenosti. Starostou byl prvním rokem. Neobohatil se na úkor města, ale z toho, co udělal, profitovali jen obyvatelé Bělé.

Nicméně, přece jen šestnáct let u státní policie je velký časový úsek. Zvažoval jste třeba, jestli vám angažování v politice za to vůbec stojí?
Přiznám se, že jsem nad touto myšlenkou začal uvažovat už v prosinci, kdy byl Milan Lomoz odvolaný, a musel jsem o tom hodně přemýšlet. Věděl jsem, že se mi podstatně změní soukromý i pracovní život. Nic bez toho by ale nešlo uskutečnit, kdybych neměl stoprocentní podporu rodiny. A nakonec jsem sám sebe musel ujistit, že to, co chci udělat, je správné rozhodnutí.

Prozraďte, čím konkrétně chcete Bělé pomoci? Kde vidíte stinné stánky, které je potřeba vyřešit? Město dobře znáte a určitě máte stanovené priority.
Je pravda, že od té doby, co jsem na pozici místostarosty, si více všímám toho, jak město vypadá po stavební stránce. Neunikne mi například, že padá městská zeď, že nejsou v pořádku chodníky, že by i některé komunikace potřebovaly nutně opravit … Záleží mi ale i na tom, aby ve městě byl bohatší kulturní a společenský život.

Nicméně, stále se mluví o rekonstrukci koupaliště, které je v sezóně hojně navštěvované. Počítá se s investicí?
Určitě, ale aby to mělo smysl, bazén by potřeboval modernizovat jako celek, což řádově vyjde na miliony. Největší problém představují spodní vody, které hýbou panely, jenž tvoří dno. Kvůli tomu jsou mezi nimi větší spáry a ani okraje bazénu nedrží tak, jak by měly.

Se starostkou Jitkou Tošovskou reprezentujete stejné uskupení, což jsou Občané za rozvoj a budoucnost města. Máte už nějak rozdělené kompetence?
Jelikož jsem ve funkci dva měsíce, tak zatím na všem spolupracujeme. Je ale pravda, že se více orientuji v technických záležitostech. Pokud mohu hodnotit, tak v radě konečně zavládla přátelská atmosféra a i spolupráce mezi mnou a starostkou funguje dobře. Za politika se ale nepovažuji. Na úřad jsem přišel pracovat.