V dětství a dospívání byl často nemocný, jeho vrstevníci ho proto považovali za outsidera, který nestojí za moc pozornosti. Jenomže on se nehodlal smířit se svým údělem a začal bojovat. A to doslova.

Nadchl se pro boj z blízka nazývaný Krav Maga. Byl v něm tak dobrý, že se stal zanedlouho instruktorem. Ve svých sedmatřiceti letech nyní patří Petr Mazal mezi nejlepší „bojovníky" v republice. Na podzim to bude přesně 5 let, kdy právě on zavedl výuku Krav Magy v Mladé Boleslavi.

Není divu, že dostal do vínku lásku ke sportu. Vyrůstal totiž v rodině sportovních nadšenců.

Jeho otec závodně plaval a hrál tenis, jeho matka volejbal, společně jezdili na kolech a věnovali se horské turistice. Dědeček hrál zase závodně hokej a tenis. Petr se odmala věnoval plavání a v pěti letech dostal svou první tenisovou raketu. Tenis ho provázel na závodní úrovni až do plnoletosti.

Jenomže když mu bylo osm let, propukly u něj zdravotní potíže projevující se zvýšenou únavou. A začaly utlumovat jeho sportovní elán. Na základní škole byl dokonce na čas osvobozený od tělocviku a jeho vrstevníci na něj začali pohlížet jako na outsidera nebo ho zkrátka přehlíželi. Hospitalizace v nemocnici byly nevyhnutelné.

Už tehdy se ale u Petra projevilo neskonalé odhodlání a vůle. Jako patnáctiletý gymnazista, nedlouho poté, co strávil několik týdnů na nemocničním lůžku, začal pravidelně navštěvovat posilovnu a zajímat se o fitness. Namísto vyčerpání ze zátěže přišlo zlepšení zdravotního stavu.

V necelých dvaceti letech investoval svou energii do silového trojboje. Úspěšně. Účastnil se oblastních závodů družstev a jako jednotlivec splnil i kvalifikaci na mistrovství republiky.

Jeho schopnost využít svého silového potenciálu ho také zdárně dovedla až k absolvování trenérského kurzu instruktora fitness. Ctí totiž ověřené znalosti a fakt, že k praxi je potřebná i teorie.

Zdravotní potíže o sobě dávaly vědět v určitých intervalech a Petr na ně reagoval vždycky stejně cvičením. Ranním lékem pro něj byly činky se zátěží desítek kil, v poledne běh a večer opět posilování.

Přestože už nebyl tím náctiletým outsiderem, jakoby si ten nechtěný cejch nesl někde v podvědomí. A možná právě to ho ponoukalo k tomu, aby se učil bránit.

O kurzech sebeobrany uvažoval již v průběhu vysoké školy, jenomže to oddaloval. Až do roku 2009, kdy se ve svých jednatřiceti letech rozhodl navštívit seminář o boji nazvaném Krav Maga (KM). Byl to jeden z prvních seminářů KM v České republice.

Následně Petr absolvoval dva kempy, během nichž si ověřil, že je to přesně to, čemu se chce věnovat. Posléze tedy nastoupil do běžného kurzu, a protože mu to šlo, zanedlouho přišla jeho velká příležitost.

Byl mezi desítkou lidí, kteří dostali nabídku, aby na sobě hodně pracovali a účastnili se extra tréninků, a pokud se osvědčí, mohou se dostat do instruktorského kurzu.

Nevynechal proto jediný trénink, nebyl ani na dovolené. Ve cvičení jel „na plný plyn", jak je mu zkrátka vlastní. A jméno Petr Mazal se dostalo na seznamu vybraných pro instruktorský kurz, který následně úspěšně absolvoval.

Přestože po studiích zůstal bydlet v Praze, na město, kde vyrůstal Mladou Boleslav nezanevřel. A právě zde začal vést své kurzy Krav Magy.

Letos v listopadu to bude rovných pět let, kdy zde začínal s jednou třídou. Díky zájmu však otevírá každoročně v září novou. V současné době tak nabízí kurzy dospělým, včetně výhradně ženského kurzu, dětem i teenagerům.

Učí je taktice, jak se chovat v situaci, kdy je někdo ohrožuje. Techniky, které své žáky učí zvládat, a mnoho rad k tomu tvoří komplexní nauku o boji zblízka, která může člověku zachránit život. Jeho žáci na něm nejvíce oceňují umění motivovat je, profesionální, ale zároveň lidský a empatický přístup.

Petr po celý svůj život nesnáší násilí, především na ženách a dětech. Během svých kurzu učí děti nejen techniky použitelné v boji, ale také v běžných situacích, například při obezřetnosti v blízkosti cizích lidí nebo třeba jak zmírnit pád na zem.

Na svých kurzech často pronáší: „Pokud to, co učím, pomůže alespoň jednomu člověku, budu šťastný." Těch, kterým to pomohlo, je už ale více. A Krav Maga zase pomáhá Petrovi. Nabíjí ho energií, kterou mu v průběhu dosavadního života braly zdravotní potíže. Navzdory jím se však dokázal stát profesionálním sportovním trenérem nejen fitness, ale například také kettlebellu, a je jedním z elitních instruktorů KM v České republice.

Autor: Jitka Šimůnková