Možná tak trochu jako v nějakém luxusním baru si teď budou připadat dárci krve, kteří po rozsáhlé rekonstrukci transfúzního oddělení v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi přijdou darovat krev.

Jak Boleslavskému deníku včera řekla primářka hematologicko – transfúzního oddělení Jarmila Obernauerová, dárcům krve se oddělení otevře právě dnes. „Dnes bude plazmaferetický den. Odběry plné krve budou ve středu a ve čtvrtek,“ uvedla primářka.

Mladoboleslavská transfúzní stanice byla kvůli vládě řemeslníků zavřená jeden měsíc. „Protože zde byly odběry plné krve pozastaveny, tak nám se zásobením pomáhala naše výjezdová skupina děvčat z Mělníku, a provádí odběry na odběrových místech v okolí Mělnicka,“ podotkla dále Obernauerová.

Bylo to nutné!

Stav oddělení byl před rekonstrukcí opravdu v žalostném stavu. Jak Deníku řekl ředitel Klaudiánovy nemocnice Mladá Boleslav Ladislav Horák, přístrojové vybavení bylo při jeho nástupu do funkce v květnu minulého roku v takovém stavu, že by nemocnice počínaje rokem 2012 přišla o oprávnění krev zpracovávat.

„Stali bychom se jen odběrovým střediskem, což by byla ekonomická i společenská katastrofa,“ míní nemocniční ředitel Horák.

Nemalá částka proto byla investována do přístrojového vybavení, ale i do prostorů, kde dárci čekají na odběry. Změnilo se zde prakticky všechno. Hned u vstupních dveří na dárce čeká moderní recepce. Čekání na vlastní odběr zpříjemní nová, moderně zařízená čekárna, která sousedí s pohodlným jídelním koutem, kde se dárci po odběru občerství.

Primářka Obernauerová je na přestavbu svého oddělení velmi pyšná. „Všichni jsme v úžasu, co bylo možné z původních prostorů vytvořit,“ míní primářka.

Dárce krve jistě hned na první pohled zaujme několik velkých obrazů rozkvetlých květin, ale také moderně stylizovaný nábytek, na němž mohou lidé čekat.

Dárců přibývá, ale primářka Obernauerová by nové dárce uvítala. Často se také stává, že rodiče přivádí na odběry i své potomky.