Kniha nese název Toulky nad Mladoboleslavskem a obsahuje osm desítek fotografií, které byly pořízeny z letadla. To pilotoval právě zmíněný Handlík. Většinou oba dva seděli v letadle Klemm 25 „H“, což je replika německého letadla z roku 1926 s maximální cestovní rychlostí 145 kilometrů za hodinu. Stavba tohoto letounu trvala pět let.

Pro Polacha je to druhá fotografická kniha s názvem Toulky nad Mladoboleslavskem. Ta první vyšla v roce v roce 2015. K vydání první knihy vedla myšlenka, když o rok dříve vydalo město Mladá Boleslav kalendář s leteckými fotografiemi, na kalendáři se Polach podílel. „Ta myšlenka se mi líbila,“ říká. První knihu vydal Polach vlastním nákladem, brzy byla vyprodána. A nyní přichází na řadu druhé pokračování. Kniha obsahuje záběry ze zhruba dvaceti letů z období od roku 2014 po letošní rok.

Oba dva přiznávají, že si fotografování užili. Oba dva však fotografování prožívali jinak. Polach v ruce s fotoaparátem, Handlík drže ovládací prvky. „Žádné dramatické okamžiky jsem nezažil. Snad jen trochu drsnější bylo to, než jsem přišel na to, jak se v letadle chovat. V letadle Klemm, se kterým jsme létali, jsem seděl vepředu, hned za vrtulí. Kabina byla otevřená, a jakmile jsem se vyklonil, nápor vzduchu mě šíleně rozvibroval. Chvíli mi trvalo, než jsem si na to zvykl,“ říká Polach.

Handlík prožíval fotografování zcela jinak. „Když jsem pilot, soustředím se pouze na ovládací prvky a na samotný let. Když jsem ale měl s sebou fotografa, stal jsem se potupně tím, který létal podle jeho pokynů. Skoro jako bych byl fotografem. Byli jsme propojeni vysílačkou a Mirek mne šteloval, aby měl ten nejlepší záběr. Když fotil, bylo třeba letadlo naklonit, aby měl dokonalý výhled. Najednou jsem začal vnímat vše kolem spíše jako ten fotograf. A stalo se, že jsem tak trochu zapomenul na ty ovládací prvky a taky jsme ztratili rychlost. Ale v pohodě jsem to ustál,“ říká Handlík. 

Když si oba prohlížejí knihu, každého zaujme jiná fotografie. Polacha ta, která vznikla při letu k Bělé pod Bezdězem. „Byla mlha a bylo jasné, že nepoletíme. Najednou telefon a že letíme, že se mraky roztrhají. Moc jsem tomu nevěřil, ale vylétli jsme. A za chvíli bylo krásně vidět. Ta změna počasí byla neskutečná,“ říká Polach.

„Mně zase utkvěl v paměti přelet nad kosmonoským historickým areálem Altamira. V kombinaci s okolní krajinou, kostelem, to je prostě nádhera,“ doplnil Handlík.

Fotografická kniha Toulky nad Mladoboleslavskem stojí 169 korun a k dostání je pouze v prodejně AZ foto MB Havlíčkově ulici, v knihkupectví Pospíšilová poblíž boleslavské radnice a v Muzeu Metoděje Vlacha na boleslavském letišti.