Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzdá Carborundum záměr výroby kotoučů za použití naftalenu?

Benátky nad Jizerou - Budoucnost zařízení na výrobu brusných kotoučů pro stavebnictví za použití naftalenu je zatím velmi nejistá

18.11.2013 1
SDÍLEJ:

Jednání o nové výrobě v Carborundu provázejí od začátku projevy nesouhlasu občanů.Foto: Deník / Ladislav Mareš

Stavební řízení je dočasně pozastaveno. Budoucnost zařízení na výrobu brusných kotoučů pro stavebnictví za použití naftalenu, jež by chtěla v Benátkách vybudovat společnost Carborundum Electrite, je nejistá.

Krajský stavební úřad totiž minulý týden podmínil udělení stavebního povolení dodáním kompletního projektu řešení odpadních vod. Jeho pořízení celou záležitost nejen prodlouží, ale, jak uvedl generální ředitel společnosti Pavel Dostál, další náklady možná přimějí společnost od původního záměru zcela odstoupit.

„Stavební úřad se vyjádřil 
v tom smyslu, že budou chtít, abychom nejdříve měli stavební povolení na jímku, a do té doby stavební řízení pozastaví," uvedl Dostál po jednání se zástupci stavebního úřadu a ekologů.

Kromě otázky naftalenu 
v odpadních vodách se na posledním setkání hovořilo také o způsobu měření množství naftalenu ve vzduchu.

Firma navrhuje metodu využívanou například v sousedním Rakousku. Zde se množství karcinogenní látky určuje měřením těkavého uhlíku.

„Z tohoto měření nevyplývá, jaké procento z této směsi organických látek je naftalen. Jde jen o teoretický předpoklad. Přitom naftalen je tou nejvíc diskutovanou škodlivinou," poznamenává předseda ekologického sdružení Arnika Jindřich Petrlík.

Společnost Tyrolit, jejímž závodem je také benátecké Carborundum, chce ve městě vyrábět kotouče s porézním povrchem právě za použití naftalenu. Jeho kuličky se po zahřátí z povrchu kotoučů při výrobě vypaří a je tedy nutné je jímat a pálit.

Obyvatelé města mají obavu především z úniku látky, která je na seznamu potenciálních karcinogenů, může poškodit lidské orgány, vyvíjející se plod a je toxický pro vodní organismy, ale také ze zápachu. Naftalen totiž zapáchá už při nízkých koncentracích.

Spuštění nového způsobu výroby brusných kotoučů by přineslo několik desítek pracovních míst, ředitel společnosti Pavel Dostál však začíná být skeptický: „Řízení trvá více než rok, začínáme pochybovat, že se nám podaří záměr protlačit."

Autor: Martin Weiss

18.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

V rámci svého podzimního turné se hudební skupina Harlej po dvou letech opět vrátila do pražské Lucerny.
53

OBRAZEM: Harlej po dvou letech vyprodal Lucernu

AKTUALIZOVÁNO

V době počasí babího léta řidiče zaskočily podzimní mlhy

Střední Čechy – Totální kolaps na příjezdu do metropole od Mladé Boleslavi, velké komplikace i na cestě od Nového Strašecí. To ve středeční ranní dopravní špičce zažívali řidiči mířící do Prahy od východu od západu. Na vině byly hromadné nehody na dálnicích spojené s citelným zdržením, v jejichž důsledku se jak na Praze-východ, tak na Praze-západ rychle ucpaly i další silnice, jež se motoristé snažili využívat jako objízdné trasy.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Boleslavsko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Boleslavsku.

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

Mladá Boleslav – Česká republika patří mezi více než šest desítek zemí světa, které se přihlásily k osvětovému programu Mléko do škol. V souvislosti s projektem platným pro tento rok, uspořádala v úterý soukromá střední škola Maja v rámci této akce svůj projektový den. Do programu se zapojili všichni studenti bez rozdílu.

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení