Od soboty už není zvonice zdejšího kostela svatého Václava prázdná. Historický zvon z roku 1585, nejstarší dolnokrupská movitá památka, má za sebou restaurátorský zásah, a vrátil se zpátky na věž.

Na restaurování se zvon posílal v září minulého roku. „Tehdy jsme sice doufali, že se opravy stihnou do konce roku, okolnosti ale byly proti nám. Proto jsme i s ohledem na počasí vybrali pro termín zavěšení zvonu právě 10. leden," vysvětluje starosta Dolní Krupé Lukáš Nedvěd.

Na zvon se zhruba poslední dva roky téměř nezvonilo, protože byl ve velmi špatném stavu, byl uvolněn v dubovém závěsu a hrozilo, že by při zvonění mohla prasknout koruna.

Místní obyvatelé však mohli vzácnou památku obdivovat už o pár dní dříve, zvon byl vysvěcen 24. prosince při štědrovečerní bohoslužbě. A stejně jako autorka těchto řádků, mohli si na něj při této výjimečné příležitosti zkusit zazvonit.

Přestože zdejší kostel spadá pod správu litoměřického biskupství, opravu zvonu se rozhodla uhradit obec ze své kasy.

Zaplatila za něj šestnáct tisíc korun, a restaurování se ujal mladý zvonař Michal Votruba. Je mu teprve pětadvacet a je jedním z mála zvonařů v České republice, kteří se tomuto specifickému řemeslu věnují.

„Ten zvon váží osmapadesát kilo, to je opravdu hodně, když uvážíte, že není zase až tak velký. Kdybych ho dělal dnes, měl by maximálně padesát," poukazuje zvonař na specifika středověké práce. Podle něj právě díky váze má nejspíš zvon zvláštní a dost vysokou barvu tónu.

A co bylo hlavním úkolem při opravách dolnokrupského zvonu? „Celý závěs jsem musel udělat kompletně znovu. Podle mého názoru je to ještě ten původní, z šestnáctého století," vysvětluje Michal Votruba a ukazuje rozpadající se staré dřevo.

Nový závěs vyrobil doma v Myslkovicích ze suchého dubového dřeva a tvrdí, že i ten jeho závěs bez problému vydrží dalších čtyři sta let. „Asi bude potřeba zvon pootočit, aby srdce tlouklo do jiného místa, ale ani z toho nás hlava bolet nemusí, to bude tak za sto padesát let," dodává žertem.

Vyměnit bylo potřeba i veškeré kování, z původní práce tak zbyl samotný zvon. „Ten ale bylo zapotřebí pořádně očistit, byla na něm silná vrstva oxidického povlaku, který se už loupal, to se často nevidí," upřesňuje. Navíc když se natírala věž, na zvon stekla barva, takže tu bylo nutné také odstranit.

Díky tomu vyšly na povrch reliéfy, které zvon zdobí. „Zajímavé jsou ty medaile, které zdejší zvon zdobí. To jsou dobové mince, které tam zvonaři otiskovali. Čím je detailněji vidět, tím byla práce zvonaře a odlití zvonu preciznější. Tady je na jedné madonka s dítětem, na druhé Svatá trojice, třetí se mi ale rozluštit nepodařilo. Nahoře jsou navíc i kříže, které ale žádný význam nemají, asi měl tehdy mistr Václav z Boleslavi potřebu volnou plochu dozdobit," domnívá se mladý zvonař.

Podle všeho se jedná o vůbec první údržbu, kterou má zvon za sebou. Jedinou zaznamenanou úpravou je výměna srdce, k níž došlo v roce 1997.

Další zvon

Posle starosty ale zrenovováním historického zvonu snahy obce nekončí. Vše ale samozřejmě záleží na penězích.

V tuto chvíli prochází rekonstrukcí zdejší fara, která je od roku 2012 v majetku Středočeského kraje a pečuje o ni Muzeum Mladoboleslavska. „Nyní se tam čeká na elektroinstalaci a dobudování zdi, což by se mělo uskutečnit letos," prozradil Lukáš Nedvěd.

Další významnou historickou památkou, která si zaslouží pozornost a rovněž rekonstrukci, je zdejší zvonice.

Jde o jedinečnou stavbu svého druhu v rámci republiky, na zděné podezdívce má roubené patro. „Zvony tam v tuhle chvíli nejsou. Ovšem jeden z nich, pocházející z roku 1660 a vyrobený na mladoboleslavském hradě Štěpánem a Janem Prikvejovými, byl objevem v České Lípě. Nachází se v tamním kostele Narození Panny Marie. Moc bychom si přáli, aby se zvon vrátil k nám, ale zatím tomu církev není příliš nakloněná," uvedl starosta.

V ideálním případě by si ale v Dolní Krupé přáli i další dva zvony, protože jak na kostele, tak na zvonici byly zvony kdysi v párech. To je ovšem hudba daleké budoucnosti.

Dřevěný závěs zvonu byl nejspíš původní, zvonař Michal Votruba ho musel vyrobit kompletně nový. Je z dubového dřeva a prý vydrží dalších 400 let.