„Nelíbí se nám, že podnikatel hodlá odstranit poslední zelenou zónu uvnitř města, kde prokazatelně žijí i ohrožené druhy živočichů, a že magistrát vydává povolení ke kácení, aniž by bylo jasné, v jakém rozsahu bude stavba povolena, což dle mého zjištění není v jiných okresech běžný postup,“ řekl Boleslavskému deníku Milan Flodrman z Mladé Boleslavi. Lidé již v minulosti sepsali petici, v níž vyjadřují nesouhlas s výstavbou. Podepsalo ji přes 400 lidí. Město jim ale odpovědělo, že je petice bezpředmětná, když ani nebylo zahájeno územní řízení.
Paradoxní tedy je, že magistrát vydal povolení „ve veřejném zájmu“ právě z důvodu plánované bytové výstavby, čímž postavil „veřejný zájem“ soukromého investora nad veřejný zájem obyvatel města vyjádřený peticí. „Povolení se týká vykácení 19 stromů o obvodu kmene nad 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů nad zemí a dále náletových dřevin o obvodu kmene do 80 centimetrů na ploše cca 1100 metrů čtverečných,“ uvádí se v rozhodnutí odboru životního prostředí, které má Boleslavský deník k dispozici. A na odboru životního prostředí leží další tři žádosti, což odpovídá téměř plošné likvidaci porostu.
„Odbor životního prostředí dal souhlas ke kácení stromů na Kocandě v souladu se zákonem. Pro zmíněné území počítá schválený územní plán města s tzv. smíšenou zónou, což znamená, že bylo možné toto území využít nejen pro bytovou zástavbu, ale i podnikatelský objekt. (V tomto případě vzniknou byty). Bylo tedy počítáno, že v této oblasti dojde ke kácení, navíc zeleň zde není nijak cenná. Zároveň byla určena za vykácené stromy výsadba náhradní zeleně,“ uvedla mluvčí magistrátu Jitka Zinke.
Podle renomovaného ornitologa Pavla Kverka je lokalita v rámci Mladé Boleslavi cenným fragmentem přírody, kde kromě velkého množství zpěvného ptactva hnízdí v podrostu i slavík obecný. Podle dalších ochránců přírody a obyvatel žijících v blízkosti lokality se zde vyskytuje i řada ohrožených živočichů (včetně početné kolonie netopýrů, sídlících v dutinách skalního srázu na hranici řešené lokality).
Podnikatel Bedřich Nikl se od počátku hájí tím, že realizoval již několik staveb a že i nynější záměr bytové výstavby je v zájmu obyvatel. Podle něho budou káceny hlavně náletové dřeviny a zdravé stromy prý zůstanou zachovány.
Lidem se ovšem nelíbí i plánovaná výška domů. „Nově navrhovaná zástavba negativně ovlivní pohled na západní část městské památkové zóny,“ uvedla obyvatelka Bezručovy ulice Helena Burešová.
Developer projektu to ale vyvrací. „Stavba přírodu nepoškodí a nepokazí výhled,“ řekl už dříve Nikl.