„Jak vidíte, instalace mysliveckých trofejí, které si návštěvníci mohou prohlédnout už zítra, je v plném proudu," ukazuje Rudolf Jíra, předseda okresního mysliveckého spolku na myslivce, kteří se svými trofejemi stále přichází do malé výstavní místnosti archivu.
Jak upřesnil, jde o chovatelskou expozici, která slouží k tomu, aby odborníci mohli posoudit, jak jednotlivé myslivecké spolky provádí průměrný odstřel. „Lze říct, že střílíme vše, co do přírody nepatří. To znamená slabé kusy, případně napadené různými cizopasníky," vysvětlil Rudolf Jíra. V úterý čeká komisi důležitý úkol. Budou každou trofej hodnotit podle stanovených kritérií. Primárně se zaměří na to, jaké paroží má trofej na hlavě. Podle toho odborníci nejlépe poznají, zda konkrétní zvíře bylo vhodné, případně nevhodné k vyřazení z chovu.
A na co se návštěvníci mohou těšit? Expozice, která začíná ve středu a potrvá až do čtvrtka, nabídne zhruba šest set srnčích trofejí, sedmdesát dančích, okolo deseti mufloních a jeleních.
Trofeje na výstavu propůjčili členové jednotlivých mysliveckých spolků, kterých lze na celém Mladoboleslavsku napočítat přes sedmdesát.
Expozice, která se ve stejných prostorách hradu opakuje už téměř dvě desítky let, si za tu dobu vytvořila velkou tradici. A aby se vše netočilo jen okolo myslivců, kteří zde představí trofeje ulovené v loňském roce, dají v archivu prostor také budoucí generaci, která bude pečovat o stav lesní zvěře.
„Kroužek mladých myslivců sem přiveze několik obrázků zvířátek, které si prohlédneme, vyhodnotíme a těm nejlepším dáme pochopitelně cenu," dodal Rudolf Jíra.
Všechny vystavené trofeje prošly dlouhým procesem. Od vyvaření až po vybělení peroxidem vodíku.