Už zhruba půl roku se radnice v Bělé pod Bezdězem snaží přesvědčit zastupitele, aby zvedli ruku pro zvýšení místního koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti z úrovně jedna na úroveň dva. Zatím se jí to ale nedaří.

Když vyhlášku projednávali na květnovém zastupitelstvu, „pro" bylo jen deset zastupitelů, tři byli „proti" a pět se zdrželo. Na výsledku nic nezměnilo ani minulé jednání, při kterém navíc pět zastupitelů chybělo. Osm tamních politiků zvedlo ruku „pro", pět „proti" a tři se zdrželi.

Jen připomeneme, že zvyšování daní souvisí s rozpočtovým určením, na kterém město přijde o jedenáct milionů. Proto radnice hledá řešení, jak ztrátu nahradit. Nicméně, jestli je zvyšování daní nejvhodnějším krokem, to je otázka. Na jedné straně stojí rozpočet, z něhož město hradí služby občanům a další servis, na druhé straně jsou ale sami lidé, případně podnikatelé, od nichž právě radnice bude peníze vybírat a následně, jako správný hospodář, investovat.

Pokud by zastupitelé vyhlášku odhlasovali, a pravděpodobně se tomu v příštích měsících nevyhnou, znamenalo by to pro obyvatele jediné. Museli by do svých peněženek sáhnout ještě hlouběji. A to tak, aby zhruba pětitisícové město společnými silami nastřádalo pět milionů.

Peníze do chodníků a komunikací

Je pochopitelné, že všechny zajímalo, kam by tato částka šla. Viliam Matoušek, vedoucí finančního odboru slíbil, že by peníze byly použité pouze na investice do komunikací a chodníků. „Nejde to ale zakomponovat do vyhlášky," konstatoval.

To jako jednoho z prvních zvedlo ze židle Jaroslava Vernera, bývalého starostu. „Paní starostka, nebo vedoucí finančního odboru by nám měli vysvětlit, od koho těch pět milionů město dostane. Říkáte, že celou částku každý rok zahrnete do komunikací. To ale není pravda. Peníze spadnou do jednoho balíku a ten se bude dělit v rozpočtu a dopadne to úplně jinak," upozornil Jaroslav Verner.

Tajemník úřadu Zdeněk Krenický dodal, že zastupitelé a město by mohli uzavřít „gentlemanskou dohodu, která by zaručovala, že oněch pět milionů opravdu nepůjde jinam než do komunikací. „Peníze se někde získat musí. Dohoda může platit roky a je jedno, zda tady bude toto vedení, nebo za tři roky jiné," myslí si Zdeněk Krenický.

Město má tak dvě možnosti. Buď zvýší kritizovanou a odmítanou daň z nemovitosti, nebo poplatky za odpady. „To se ale dotkne lidí, kteří jsou sociálně slabší," upozornil zastupitel Milan Lomoz. Pokud město přistoupí k první možnosti, tedy ke zvýšení daně, je možné, ne-li pravděpodobné, že místní podnikatel, který je jedním z největších výrobců kotlů nejen v regionu, utne zdroj pro sponzorské dary, sportoviště a řadu dalších věcí, jež dotuje.