Většina školáků na Mladoboleslavsku vítá brigády, ať už o prázdninách, nebo před Vánoci. Přivydělávat si chodí středoškoláci i vysokoškoláci.

Většina dotazovaných studentů za sebou již má první zkušenosti s brigádou. Ať se již jedná o jednodenní, několikatýdenní či celoroční zaměstnání.

Dotazovaní potvrdili, že práci nehledají z důvodů finanční tísně. Brigádníci si většinou chtějí pouze peněžně přilepšit, nakoupit si nové věci a zlepšit tak svůj životní standard.

Například osmnáctiletá Jana z Mladé Boleslavi si takto přivydělává každé prázdniny. „O prázdninách si vydělávám na brigádě jako servírka. I když je to občas namáhavé, tak mne tato práce baví. Vydělám si tak padesát korun na hodinu, je to příjemné přilepšení. O prázdninách bych se stejně doma nudila, tak alespoň pracuji,“ uvedla studentka Jana.

Devatenáctiletá Martina si zase vyzkoušela práci na kase jednoho z boleslavských supermarketů. „O prázdninách jsem si to jednou zkusila za kasou, ale podruhé bych do toho už asi nešla,“ řekla Martina.

Studenti chodí na brigády do nejrůznějších firem. Jak nábor funguje, jsme se zeptali Lenky Holubové, specialistky náboru. „Nelze říci, jak často brigádníky inzerujeme. Závisí to vždy na okamžiku, kdy nás osloví konkrétní zákazník, a na základě jeho poptávky je třeba najmout další pracovní síly,“ uvedla. „Je to hodně nárazové,“ pokračovala. „Právě teď jsou aktuální brigády dvě. První, dubnová, již skončila. Druhá bude trvat až do konce června,“ informovala.

Firma se snaží hledat potenciální brigádníky pomocí inzertního regionálního tisku a letáků. „Spolupracujeme s úřadem práce a oslovujeme také přímo školy samotné,“ upřesnila Holubová.

Inzerát je většinou zveřejněn čtrnáct dní nebo týden před samotnou potřebou vykonání práce. Pracovník náboru uchazeče seznámí s pracovní náplní a podepíše s ním dohodu o provedení práce. Pracovní poměr je stanoven na základě dohody obou stran. Budoucí zaměstnanec má možnost si vybrat i směnu, která by mu časově nejvíce vyhovovala. Logistická firma nabízí ranní, odpolední i noční.

„V některých případech se stává, že ačkoliv je sepsaná smlouva i domluvený termín nástupu, brigádníci se do práce nedostaví,“ upozornila. „Také se někdy stane, že brigádník do práce nastoupí, ale po několika dnech ho to přestane bavit a bez předchozího upozornění už nepřijde,“ dodala specialistka náboru Lenka Holubová.